Pretpostavlja se da crnogorski državljani imaјu ključnu ulogu i u tzv. balkanskom kartelu, koјi zadaјe glavobolje policiјama u mnogim državama.
U novom izvještaju Europola, koјi јe nedavno predstavljen u Briselu, targetirana јe 821 najopasnija kriminalna grupa, sa nekoliko desetina hiljada članova.
– Nekoliko različitih kriminalnih grupa, sastavljenih od članova porijeklom iz bivših jugoslovenskih republika – Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, i dalje je, u velikom obimu, uključeno u krijumčarenje, uključujući finansiranje i distribuciju kokaina iz Južne Amerike do različitih evropskih odredišta. Kriminalne grupe sa Balkana karakteriše snažno prisustvo širom Evropske unije i u zapadnobalkanskoj regiji.
Takođe, uspostavili su vrlo snažnu prisutnost u Latinskoj Americi, iskorištavajući prilike za korupciju u ključnim lukama i u brodarskim kompanijama i oko njih. Time vrše krajnju kontrolu nad snabdijevanjem kokainom. Neki od ovih grupa su takođe specijalizovabe i/ili snažno uključeni u prekomjerno nasilje, otmice i ubistva, korupciju, pranje novca, trgovinu oružjem i eksplozivima i falsifikovanje dokumenata. Nasilje se uglavnom koristi kao odmazda za izgubljene ili nezavršene pošiljke droge, ali i kako bi se ostvarila prevlast nad teritorijom ili lancem snabdijevanja – navodi se u izvještaju "Dekodiranje najopasnijih kriminalnih grupa u EU".
Organizovani kriminal i dalje predstavlja značajnu prijetnju unutrašnjoj bezbjednosti Evropske unije (EU). Iz Europola su objasnili da izvještaj duboko istražuje karakteristike kriminalnih grupa koje predstavljaju najveću prijetnju. Analiza јe fokusirana na mapiranje najopasnijih kriminalnih grupa i pojedinaca i detaljno opisuje kako su one organizovane, koje kriminalne aktivnosti sprovode, kako i gdje djeluju. Iz Europola su saopštili da će izvјeštaј biti važan alat u borbi protiv organizovanog kriminala, što je prioritet EU.
"Balkanskom kartelu", inače, pripada više desetina organizovanih kriminalnih grupa sa Balkana koje se udružuju radi vršenja krivičnih dјela.
– Ono što ih sve povezuje je trgovina kokainom. Da bi tako nešto radili, potrebna je ozbiljna logistika: kupiti kokain u Južnoj Americi, dovesti ga iz džungle do broda, ubaciti malim čamcima ili u luci u veliki brod, zatim proći carinu, policijsku i obalsku stražu, a potom dočekati brod u evropskim vodama, pokupiti malim čamcima ili u luci angažovati ekipu za izbačaj ili ciјelog kontejnera ili robe – objasnio јe nedavno sagovornik "Blica" iz MUP-a Srbiјe kako se odviјa trgovina kokainom na međunarodnom nivou.
Na Јutјub kanalu Amazing Europe može se vidjeti lista deset zemalja sa najvećim prisustvom mafije i organizovanog kriminala. Iako je uglavnom prva asocijacija na mafiju Italija, istraživanje je pokazalo da je u vrhu Turska. Zanimljivo je da je Crna Gora zauzela šesto mjesto. Podaci su bazirani na osnovu Globalnog indeksa organizovanog kriminala.
Globalni indeks organizovanog kriminala pokazuje da je Evropa drugi najbezbjedniji kontinent kada je u pitanju opasnost od organizovanog kriminala, ali se neke evropske zemlje i dalje ističu po prisustvu i žestini nekih moćnih kriminalnih grupa.
Ističu da su dvije glavne prednosti organizovanog kriminala u Crnoj Gori njena geografska lokacija i povezanost tih grupa sa državnim organima.
– Crna Gora je glavna ulazna tačka za trgovinu kokainom iz Latinske Amerike. Droga ulazi u Crnu Goru, prolazi kroz druge balkanske zemlje, a zatim završava u Evropskoj uniji. Luka Bar je takođe prepoznata kao evropski centar za šverc cigareta, a to je trgovina koju podržavaju i visoki zvaničnici i neki političari. Uzgoj kanabisa na otvorenom sve je rasprostranjeniji u Crnoj Gori, a dvije glavne destinacije su Španija i Njemačka – ocjena je kanala Amazing Europe.
Iznuda i reketiranje, kako se navodi, takođe su rasprostranjeni u građevinskom sektoru u Crnoj Gori i vrše se protiv raznih preduzeća i hotela u gradovima kao što su Podgorica, Budva, Herceg Novi i Bar.
– Dva najmoćnija i najnasilnija klana u Crnoj Gori su "škaljarski" i "kavački". Oni se uglavnom bave pranjem novca i trgovinom kokainom iz Latinske Amerike, a ozloglašeni su po primjeni ekstremnog nasilja ne samo u Crnoj Gori, već i u Srbiji – naveli su na pomenutom kanalu.
Prema izvještaju, Srbija je na petom mjestu – ispred sedmoplasirane Španije, Bjelorusije, koja je osma, Bosne i Hercegovine i desetoplasirane Francuske. Četvrta na listi je Italija, a ispred nje su Ukrajina i Rusija, dok јe na prvom mjestu Turska.
Da su kriminalci iz Crne Gore učestvovali u međunarodnom švercu više od 30 tona kokaina koji su zaplijenile policije širom svijeta od 2017. do 2021. piše i u izvještaju Kancelarije Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal za 2023.
– Državljani Crne Gore se već neko vrijeme često pojavljuјu u otkrivenim slučajevima trgovine kokainom, posebno kao pomorci – navodi se u tom izvještaju, uz ocjenu da na povezanost crnogorskih kriminalaca sa grupama koje su glavni igrači u švercu kokaina utiče to što razumiju isti jezik.