
Bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić najavio je da će pred sudom tražiti da se preispita odluka Tužilačkog savjeta, donijeta u četvrtak, kojom mu je konstatovan prestanak funkcije zbog ispunjavanja uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju. Po istom osnovu, konstatovan je prestanak funkcije za još devet tužilaca, a TS je već u Službenom listu Crne Gore objavio javni oglas za izbor glavnog specijalnog tužioca koji traje 15 dana.
Katnić je za portal RTCG kazao da će nakon što dobije odluku o prestanku mandata prvo podnijeti žalbu Upravnom sudu, a spreman je da se žali i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Iz MANS-a su naveli da Katnić nije smijenjen, već je poslat u penziju - što je značajno za oslobađanje tužilaštva, ali ne i dovoljno.
- Mora se izvršiti revizija rada Specijalnog tužilaštva, utvrditi odgovornost i ponovo otvoriti predmeti koji su zatvoreni zbog političkog pritiska - ističu oni.
Akcija za ljudska prava (HRA) u svom saopštenju je podsjetila da je Tužilački savjet konstatovao prestanak funkcije državnim tužiocima na osnovu podataka o godinama života i staža tužilaca iznijetih u dopisu Fonda PIO.
- Sudeći po objavama iz medija, rešenje za bivšeg Glavnog specijalnog tužioca u upravnom postupku nije bilo konačno. Ako je to tačno, smatramo da je Tužilački savjet trebalo da prekine postupak dok se na potpun način ne utvrdi činjenično stanje. Sudski i Tužilački savjet ne bi trebalo da odlučuju ako prethodna pitanja nisu konačno riješena u upravnom postupku, odnosno sudskom sporu - navode iz HRA.
Da odluka Tužilačkog savjeta sporna smatraju dva člana tog tijela iz reda tužilaca – Sanja Jovićević i Đurđina Ivanović, koje su jedine glasale protiv. One su iznijele pravni stav da primjena zakonske odredbe čl. 103 Zakona o Državnom tužilaštvu, pri ignorisanju pravnih normi koje imaju višu pravnu snagu od zakona, ima samo jednu direktnu posljedicu, a to je da se pravo na starosnu penziju iz Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju pretvori u obavezu i da državnim tužiocima prestane funkcija.
– Primjena sporne zakonske norme, pukim jezičkim tumačenjem, dovšće do diskriminacije državnih tužilaca na osnovu pola i do diskriminacije profesije. Kršenje prava i načela Konvencije o ljudskim pravim i Ustava CG moglo bi dovesti do obavezne naknade materijalne i nematerijalne štete – tvrde Ivanović i Jovićević.
One navode da je obavještenje Fonda PIO koje se odnosi na Katnića nejasno i neprecizno i da ne sadrži valjane podatke, posebno imajući u vidu činjenicu da se vode upravni postupci pred Fondom PIO i Ministarstvom odbrane.
Коментари (0)
Оставите свој коментар