Igor Rmandić
19/01/2025 u 18:31 h
Ljiljana RadenovićLjiljana Radenović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Rmandić za "Dan": U policiji kadrirao neko ko je želio da nas uništi

Protesti su legitimni sve dok ne ugrožavaju druge, a Crnoj Gori je prijeko potrebno pomirenje, kao i smirivanje strasti, poručio je u intervjuu za "Dan" Igor Rmandić, predsjednik Nezavisnog sindikata policije Crne Gore (NSP CG).

Naš sagovornik je govorio i o postupanju policije prije i nakon tragedije na Cetinju, kao i o bezbjednosnoj situaciji u našoj zemlji i kadrovskim problemima s kojima se policija suočava.

Kakav je Vaš stav povodom zahtjeva studenata da čelnici bezbjednosnog sektora Aleksa Bečić i Danilo Šaranovića podnesu ostavke zbog tragedije na Cetinju?

– Sloboda misli, sloboda govora i sloboda okupljanja neka su od osnovnih ljudskih prava i niko ne može bilo kome osporiti pravo da artikuliše svoje zahtjeve na način kako on to želi, sve dok se te aktivnosti kreću u granicama zakona i ne ugrožavaju druge. Ono što mi želimo da naglasimo jesu poruke koje se upućuju sa takvih skupova, koje nikako ne smiju biti poruke mržnje i podjela, već poziv za jedinstvo, empatiju i solidarnost. Želimo da vjerujemo da transparent koji se pojavio na protestu ispred MUP-a, a na kojem je pisalo "1312" nije stav organizatora protesta, već čin neodgovornog pojedinca. Broj 1312 je inače numerička zamjena za A.C.A.B., što je skraćenica za "All cops are bastards" ili "Svi policajci su kopilad", i zaštitni je znak kriminalaca, kriminalnih bandi, desničarskih i nacistički nastrojenih grupa, a u mnogim zemljama je kažnjivo isticati ovaj simbol jer je prepoznat kao znak mržnje. Crnogorskom društvu je nasušno potrebno pomirenje, kao i smirivanje strasti i briga za drugoga, jer nas sve suprotno od toga nezadrživo vodi u nove podjele i dalje urušavanje društva.

Profesionalci umjesto političara

Ima li nade da će u skorije vrijeme doći do profesionalizacije i depolitizacije u bezbjednosnom sektoru?

– Nada umire poslednja i moramo biti optimisti. Ono što Nezavisni sindikat policije Crne Gore želi i na čemu će insistirati jeste da policija mora biti prepuštena, odnosno povjerena profesionalcima, koji jedini mogu znati kapacitete i mogućnosti, ali i potrebe policijske organizacije. Politika bi trebalo da ima upliv samo u mjeri obezbjeđivanja uslova za normalan, nesmetan i kvalitetan rad policije. Pitanje je koliko je to moguće u jednom malom sistemu kakav je Crne Gora. Iskustvo nas ne ohrabruje, ali vjerujem da budućnost može biti bolja. Za dobro svih nas.

                                                           

Na osnovu onoga što se dosad zna, smatrate li da je bilo propusta u bezbjednosnom sektoru prije i nakon masovnog ubistva koje je počinio Aco Martinović?

– Tragedija koja se dogodila na Cetinju veoma je težak udarac za čitavo društvo, a za porodice stradalih ona je nemjerljiva i nenadoknadiva. Posmatrano sa aspekta bezbjednosti, možemo govoriti o nedostatku službenika ili nedostatku opreme kao otežavajućim okolnostima u ovom slučaju, ali ne smijemo zaboraviti jednu vrlo važnu stvar. Ovako sumanut pojedinačan čin, koji vjerovatno nije unaprijed planiran, već je stvar trenutnog razvoja događaja, teško je ili gotovo nemoguće predvidjeti. Iskreno vjerujem da su kolege nakon tragičnog događaja preduzele sve neophodne mjere i ispoštovale sve protokole predviđene za ovakve situacije kako bi se prijetnja po građane minimizirala i, u krajnjem, potpuno otklonila.

Iako mnogi pokušavaju da za sve propuste okrive policiju, saglasićemo se da ni druge nadležne institucije nijesu reagovale pravovremeno i adekvatno kako se nakon masovnog zločina u Medovini tragedija ne bi ponovila. Šta Vi mislite o tome?

– Uvijek je najlakše okriviti policiju za mnogobrojne anomalije koje se dešavaju u društvu. Za to je u velikoj mjeri kriva i sama policija jer se već godinama nalazi u defanzivnoj poziciji u odnosu na sve one koji je – najčešće neosnovano – napadaju. Ne postoji čvrst i energičan stav, odlučna reakcija na neosnovane optužbe i razjašnjenje situacije kako bi se građanima ukazalo da ne zavisi sve od policije. Po našem mišljenju, policija je po tom pitanju vrlo zatvorena i dozvoljava da neosnovani napadi, pa čak i lažna prijavljivanja, prođu potpuno nekažnjeno i bez bilo kakve sankcije, pa čak i bez bilo kakvog odgovora. Takođe, građani moraju biti svjesni da u ovoj državi postoje i obrazovni, zdravstveni i socijalni sistem, da postoje tužilačka i sudska organizacija, i da svi oni moraju dati svoj doprinos da bi ovo društvo bilo bolje i sigurnije.

Postojeći policijski kadar spreman da pomogne mladim kolegama

Vlada je dala saglasnost na odluku o zapošljavanju 815 policajaca. Koliko je realno očekivati da će tek svršeni akademci PA moći da odgovore bezbjednosnim izazovima s kojima se trenutno suočavamo?

– Mi kao sindikat stalno insistiramo na bržem zapošljavanju mladih akademaca sa Policijske akademije u Danilovgradu jer su oni prošli i teorijsku i praktičnu obuku i nema razloga da dugo čekaju na zasnivanje radnog odnosa. Njima će svakako trebati određeno vrijeme da se prilagode, da kroz rad sa starijim kolegama uđu u suštinu ovog posla i da se formiraju kao dobri policajci. Znatno više vremena trebaće ljudima koji se tek prvi put susreću sa uniformom, oružjem, zakonskim propisima i njihov period prilagođavanja i formiranja biće prilično duži i zahtjevniji. Postojeći policijski kadar je spreman da prihvati sve te mlade ljude, da im pomogne i prenese im svoja znanja i vještine koje su sticali prethodnih decenija. Sigurno ćemo imati strpljenja i volje da pomognemo jer smo potpuno svjesni da ovim zapošljavanjem dobijamo policijske službenike koji će narednih 20 ili 30 godina brinuti o bezbjednosti svih nas.

Koliko se, prema Vašem mišljenju, zakasnilo sa reformom sistema bezbjednosti i koliko je sve to doprinijelo sveukupno lošoj bezbjednosnoj klimi u našoj zemlji?

– Pitanje za vrlo duboku analizu i veoma ozbiljnu elaboraciju, koja bi zahtijevala puno više i vremena i prostora nego što ga ovdje imamo. Možemo reći da je kadrovska politika u policiji u prethodnih 25-30 godina vođena katastrofalno loše. Posmatrač sa strane lako bi mogao da zaključi da je kadriranje u policiji vodio neko ko nas zaista duboko mrzi i ima neodoljivu želju da nas uništi. Podatak da MUP već godinama nema kadrovski plan dovoljno govori kako i koliko se, u prethodnim godinama, pa čak i decenijama, ozbiljno radilo na podmlađivanju kadra i obezbjeđivanju optimalnog broja policajaca. Činjenica da nam nedostaje oko 2.000 policijskih službenika govori da ovaj sistem nije funkcionisao, odnosno da nije vođen strateški, već kampanjski, i da su ovi problemi godinama gurani pod tepih. Nezavisni sindikat policije Crne Gore već dugo vremena uporno ukazuje na ovaj problem i nudi konkretna rješenja, ali bez ikakve reakcije nadležnih.

Stravičan zločin na Cetinju zahtijeva reforme sistema i promjenu svijesti građana: Zlo se ponovilo, odgovornost opet izostaje

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. januar 2025 18:32