S druge strane, Apelacioni sud Crne Gore, čija uloga je da "izmiri zavađene strane" i utvrdi pravo stanje stvari, iznosi pomalo zbunjujući stav da u fazi kontrole optužnice nije neophodno utvrditi jesu li dokazi pravno valjani. Za to vrijeme sve je glasniji stav javnosti koji se provlači mjesecima: "Jasno je da sjutra svi možemo biti uhapšeni, pritvoreni i optuženi na osnovu dokaza za koje je definitivno upitno da li su pravno valjani, da li je njihova vjerodostojnost potvrđena, da li su podložni podmetanjima". Sagovornici "Dana", advokati Nikola Ivanović i Stefan Jovanović, koji postupaju u oba "Anom" predmeta pred podgoričkim Višim sudom, izričiti su da se pravna valjanost dokaza mora utvrditi u fazi kontrole optužnice. Napominju da su okrivljeni u ovim predmetima u pritvoru duže vremena, čak i preko dvije godine.
Advokat Jovanović podsjeća da je u oba predmeta u kojima Anom egzistira kao dokaz Viši sud dvaput izuzimao sporne prepiske, s jasnim uputstvima šta treba doraditi.
– Tužilaštvo nije odgovorilo na te naloge, nisu uspjeli da nabave naredbu koja ide u prilog ovoj aplikaciji, niti su uspjeli da imenuju "treću zemlju" u kojoj se nalazi server. Ukoliko nema naredbe, ni odbrana, a što je još važnije, ni sud nijesu u mogućnosti da ispitaju pravnu valjanost dokaza – kazao je Jovanović.
Naglasio je da u predmetu u kojem on postupa pritvor okrivljenima traje duže od dvije godine.
– Njima reći da je nešto preuranjeno zaista je neprihvatljivo. Takođe, odluka sudija Višeg suda je školski primjer primjene ZKP- a, pa je neosnovano reći da je to preuranjeno. S druge strane, ako se optužnica pod nekom vrstom pritiska potvrdi i postupak teče godinama, a okrivljeni se sve vrijeme nalaze u pritvoru, i ako naknadno "shvatimo" da se radi o pravno nevaljanom dokazu, doći ćemo u situaciju da okrivljenima isplaćujemo velike odštete – upozorio je Jovanović.
Pojasnio je da nije dužnost Višeg suda, koji kontroliše optužni akt, da traži odgovore na sporna pitanja oko aplikacije, već to treba da radi istražni organ, odnosno SDT.
– Duže od dvije godine SDT ne daje odgovore na postavljena pitanja, i zbog toga je stav da je nešto preuranjeno besmislen i neprihvatljiv – izričit je Jovanović.
On i njegov kolega Ivanović kao bitnu činjenicu navode to da je ovaj dokazni materijal dobijen od SAD, koje ga nisu koristile u postupcima protiv svojih državljana.
– Iznenađen sam pravnim rezonovanjem Apelacionog suda povodom odluke Višeg suda u Podgorici o izdvajanju dokaza, odnosno prepiski sa Anoma. Naravno, Viši sud je ponovio svoju odluku, detaljno, jasno, precizno, na punih 12 stranica, dajući najupečatljivije moguće razloge zašto se ovakav dokaz ne može i ne smije koristiti u sudskom postupku – kazao je Ivanović.
Naglašava da je upravo kontrola optužnice trenutak kada treba izdvojiti pravno nevaljane dokaze, ukoliko postoje, kako se ne bi ulazilo u proces suđenja sa takvim materijalom u spisima predmeta.