
Ali će se, prema stavu pojedinih advokata, takvim postupanjem istovremeno stvoriti uslovi da se izvrši pritisak u sudnicama i da se "pretrče" pojedine faze postupka, i tako zanemare prava na odbranu velikog broja okrivljenih, ali i ostalih učesnika u postupku.
Advokat Damir Lekić smatra da su postupajuće sudije i predsjednici sudova, uključujući i predsjednika najvišeg suda u Crnoj Gori, na ovaj način stvorili određeni pritisak da se suđenja moraju završavati po bilo koju cijenu, ne mareći za prava okrivljenih u krivičnom postupku, ali sa krajnjim ciljem da se započnu i okončaju u što je moguće kraćem roku, "po mogućnosti odmah".
On tvrdi da sudije iz tog razloga predloge i zahtjeve od strane okrivljenih i njihovih branilaca, koji su inače osnovani i koje bi prihvatili, a od kojih bi neke čak i sami odredili po službenoj dužnosti, sada u ovim uslovima odbijaju kao neosnovane. Prema njegovim riječima, sudije neke faze postupka "pretrčavaju" i ili ih prosto ne interesuju.
– Da situacija nije ovakva kakva jeste, gotovo svaki predlog ili zahtjev odbrane bio bi usvojen, a išlo bi se normalnim redosledom, bez preskakanja i bez nezainteresovanosti suda za riječi okrivljenih i njihovih branilaca. Svjedočimo da se u posljednih nekoliko godina u pravosuđu, naročito pred Višim sudom u Podgorici, našao neuobičajeno velik broj neriješenih predmeta. To je prvenstveno posledica velikog broja optuženja podnijetih od strane Specijalnog državnog tužilaštva usled korišćenja materijala pribavljenog posredstvom SKY ECC aplikacije, a za koji materijal je ne samo kod nas, već i u svijetu, još uvijek sporno da li može da se koristi kao dokaz u krivičnom postupku. Jedan od razloga svakako je i neodgovarajući broj postupajućih sudija, kao i neadekvatni uslovi za njihov rad, u prvom redu usled nedostatka sudnica. Za te postupke je inače i u idealnim uslovima realno da traju malo duže – kaže Lekić.
Ovakvo postupanje, kako ističe, ne samo da može da dovede do grubog kršenja prava na odbranu okrivljenih, što se nerijetko i dogodi, već može da dovede, a nerijetko i dovede, do kršenja procesnog prava, te povrede Krivičnog zakonika Crne Gore, bitnih povreda odredaba krivičnog postupka i pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, usled čega presuda mora biti ukinuta, pa se tada sud dovede u situaciju da nešto što je već radio mora ponovo da radi.
– Zbog toga do pravosnažnog okončanja postupka mora da prođe još duži vremenski period, što ne bi smjelo da se dešava – kazao je Lekić.
Sa ovim stavom saglasan je i advokat Stefan Jovanović.
– Ukoliko sud učini procesne greške i propuste, to će svakako opet imati reakciju drugostepenog suda u smislu da se žalbe uvažavaju i postupak vraća na ponovno suđenje, tako da se takvim postupanjem opet ništa ne postiže – rekao je Jovanović.
On ističe da se u tom smislu mora naći balans, posebno pri činjenici da je pred sudovima mnogo takvih predmeta.
– Sigurno je da će ta žurba u Specijalnom odjeljenju dovesti do pravde, ali je pitanje kakvog će kvaliteta biti ta pravda. Mislim da postoje situacije u kojima se i svjesno žuri i prihvata da će odluka koja bude donesena biti ukinuta, a da bi se postupci završavali kako Viši sud ne bi bio na meti kritika javnosti – kazao je Jovanović.