Predsjednik Skupštine Andrija Mandić došao je na ročište. On je prvi pozvan da svjedoči na današnjem glavnom pretresu.
- Iskoristiću svoje zakonsko pravo i neću svjedočiti - saopštio je Mandić, koji je optuženom Danilu Mandiću rođeni stric.
Isto pravo iskoristila je i Ljiljana Mandić, majka optuženog.
Svjedok oštećeni Darko Perović izjavio je da nije upoznat sa predmetom o kojem treba da svjedoči.
- Na prošlom ročištu kaznili ste me 800 eura jer sam navodno odložio ročište. Ja to nisam učinio jer nisam dobio poziv ni u pritvoru, ni na kućnoj adresi. Nisam povrijedio sud - rekao je Perović i dodao da nema uslova da plati tu kaznu.
Sutkinji Ivani Becić je rekao da neće odgovarati na njena pitanja i neće davati iskaz, na šta mu je objašnjeno da je kao svjedok dužan da odgovara na pitanja u sudnici.
- Vama neću odgovarati na pitanja i neću davati izjavu. Imam da dam izjavu tužiocu - izjavio je Perović.
Sud ga je nakon toga kaznio novčanom kaznom u iznosu od 900 eura.
Svjedok Aris Turković kazao je da su te večeri sjedjeli za istim stolom u lokalu 697, da je bio potpuno pijan i da se ujutru probudio u bolovima, da je došla policija i povela ga u bolnicu.
- Toliko sam popio da se ne sjećam ničega - rekao je Turković, navodeći da je u prijateljskim odnosima sa Perovićem i Danilom Mandićem, kojeg on zove Manda.
Na sutkinjino pitanje da li je neko nasrtao na druge osobe za stolom ili je vadio neki predmet, odgovorio je da se ne sjeća i da nije vidio. Takođe, ne sjeća se da li je bilo fotografisanja.
- Ne sjećam se kad sam izašao iz lokala, ni sa kim. Nestali su mi ključevi od auta, ne znam kad sam došao kući - saopštio je Turković.
Upitan da li se ujutro zapitao zašto mu je noga povrijeđena i da li je pitao Darka Perovića ili nekog drugog iz društva šta se desilo, Turković je odgovorio da jeste, ali da niko ništa nije znao.
Tužilac Ivan Bojanić je insistirao da svjedok kaže kako je te večeri došao kući, ko ga je doveo, ali Turković je ponovio da ne zna i da se ne sjeća.
- Prigovaramo iskazu svjedoka jer je sračunat ne za olakšavanje položaja, već u pogledu izbjegavanja krivične odgovornosti okrivljenog - kazao je tužilac.
Okrivljeni Danilo Mandić nije imao pitanja ni primjedbi na iskaz svjedoka.
Aris Turković se nije pridružio krivičnom gonjenju Danila Mandića i nije postavio imovinsko-pravni zahtjev.
Njegov advokat Damir Lekić izjavio je za zapisnik da bi Turković, kada bi zaista znao ko ga je upucao, to saopštio na sudu.
Jelena Gajović, nevjenčana supruga oštećenog Turkovića, izjavila je da se zbog protoka vremena na sjeća svih detalja.
- Došao je pred zoru u veoma pripitom stanju sa mojom kumom Minom Vujković. Mogu da kažem da sam bila baš ljuta. Ne pije često, ne podnosi alkohol i uglavnom ga u takvim situacijama neko doveze. Nisam primijetila povredu na nozi ni krv - rekla je Gajović.
Sjutradan u popodnevnim satima Turković joj se požalio da ima povredu i ogrebotine na nozi.
Svjedok Mina Vujković, koja je radila kao konobarica u lokalu 697, kazala je da je radila te večeri od 15 sati do dva sata ujutru i da najbolje poznaje Arisa Turkovića koji joj je kum. Po liku poznaje Perovića i Mandića.
Ona je Turkovića odvezla kući njegovim kolima i ostavila ga kod supruge Jelene.
Mihailo Čađenović kazao je da ga je advokat Miroje Jovanović pozvao da odveze vozilo u policiju, da se ne sjeća tačno datuma.
- Vozim predsjednika Skupštine. To vozilo je uglavnom parkirano u njegovom dvorištu. Vozilom sam upravljao dva ili tri dana prije tog događaja - pojasnio je Čađenović.
Vozilo nije bilo na istom mjestu na kojem ga je ostavio.
- Andrija Mandić ponekad lično upravlja vozilom, kada ima privatnih obaveza, da ne bi nas ometao - dodao je Čađenović.
Glavni pretres biće nastavljen 26. decembra u 13 sati.
Podsjetimo, na prethodnom ročištu Danilo Mandić je odbio da iznese odbranu.
Istragu protiv Mandića u početku je vodilo Više državno tužilaštvo u Podgorici, ali je predmet ubrzo prešao u nadležnost Osnovnog državnog tužilaštva.
Prema optužnici, Danilo Mandić je 19. aprila, oko 3.40, upravljajući službenim vozilom Skupštine, prepriječio put Darku Peroviću i Arisu Turkoviću, a zatim ispalio više hitaca iz vatrenog oružja. Kako se navodi u optužnom aktu, Perović je tom prilikom ranjen. I Perović i Turković negirali su da je u njih pucao Danilo Mandić.
