
Iako su na taj problem ukazivali i bivši predsjednik tog suda Boris Savić, nekadašnji ministar pravde Marko Kovač i bivša predsjednica Sudskog savjeta Vesna Simović Zvicer, sa njegovim rješavanjem krenulo se tek krajem prošle godine, kada je došlo do promjena na čelnim pozicijama u pravosuđu i kada su se sudije Specijalnog odjeljenja obratile nadležnima, ukazujući da je situacija alarmantna i da postoji veliki zaostatak u radu u slučajevima organizovanog kriminala, terorizma i ratnih zločina, te da je došlo do toga da okrivljeni izlaze iz pritvora zbog nemogućnosti da se poštuje rok za donošenje prvostepenih presuda.
Početkom ove godine, Sudski savjet, na čelu sa prof. dr Radojem Koraćem, preduzeo je mehanizme da se ubrza postupak ocjenjivanja i izbora devet novih sudija koje će u narednom periodu, u skladu sa novom sistematizacijom, popuniti upražnjena sudijska mjesta.
Iako je u međuvremenu jedan broj sudija ovog odjeljenja iskazao želju za napredovanjem u sud višeg ranga, treba očekivati da će novoizabrane sudije ipak zadovoljiti potrebe suda i znatno smanjiti sada već pozamašan broj zaostalih predmeta.
– Kako su odlukom Sudskog savjeta za sudije Višeg suda u Podgorici izabrane sudije Simo Rašović, Boris Bulatović, Dijana Rovčanin i Tamara Brnović, predsjednik Višeg suda u Podgorici Zoran Radović odlučio je da sudije Sima Rašovića i Borisa Bulatovića rasporedi u Specijalno odjeljenje, dok su sudije Dijana Rovčanin i Tamara Brnović određene za rad u drugostepenom parničnom referatu – saopšteno je "Danu" iz Višeg suda.
Prošle nedjelje izabrano je još pet sudija Višeg suda u Podgorici, koje čekaju polaganje zakletve, raspoređivanje referata i preraspodjelu predmeta. Radi se o sudijama Branislavu Lekoviću, Draganu Baboviću, Sanji Došljak, Radovanu Vlaoviću i Nikoli Boričiću, dok će narednih dana biti raspisan oglas za izbor još jednog sudije Višeg suda.
Sudije Specijalnog odjeljenja obratile su se u oktobru prošle godine svim relevantnim institucijama – Sudskom savjetu, Vrhovnom sudu, Ministarstvu pravde, predsjedniku Crne Gore, premijeru Crne Gore i Skupštini Crne Gore, tj. svim poslanicima, izražavajući nadu da to obraćanje neće doživjeti sudbinu prethodnih.
– U poslednje tri godine, od kada se značajno povećava priliv predmeta, niko od nadležnih organa nije na bilo koji način reagovao ili preduzeo bilo kakav potez da se poboljšaju uslovi rada u Specijalnom odjeljenju, a posebno ne oni koji nas konstantno pominju u negativnom kontekstu i koji konstantno pričaju o borbi protiv organizovanog kriminala, već se sve svodi samo na obećanje, a ništa se ne preduzima kako bi se situacija popravila – ukazale su sudije u dopisu.