Kako su podsjetili iz policije, kod građana postoji značajan broj oružja čiji su vlasnici bili njihovi članovi porodica ili srodnici, koji su u prethodnom periodu preminuli.
- Čuvanje ovakvog oružja od strane porodice, bez obzira da li se ili nije pred nadležnim sudom spoveo ostavinski postupak, shodno Zakonu o oružju, je kažnjivo i predstavlja nelegalno oružje, sve dok eventualno neko od pravnih nasljednika ne dobije dozvolu za držanje tog oružja od Ministarstva unutrašnjih poslova - navodi se u saopštenju.
Zbog svega navedenog, dodali su, ovakvo oružje je potrebno vratiti nadležnoj organizacionoj jedinici za upravne poslove Ministarstva unutrašnjih poslova, do dobijanja odobrenja za držanje oružja na ime nekog od pravnih nasljednika ili na isti način, ukoliko porodica ne želi da zadrži ovo oružje.
- Jedino ispravno i nekažnjivo je ovakvo oružje ne držati u svojim kućama - jasni su oni.
Kako su kazali, juče su na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti,,Centar-, u Podgorici, Danilovgradu, Tuzima i Cetinju građani dobrovoljno predali policiji 39 komada oružja od čega 24 pištolja i 15 pušaka, 679 komada municije različite vrste i kalibra, tri komada bombi, 50 komada detonatorskih kapisli, tromblonska mina, i četiri okvira od puške.
- Službenicima Regionalnog centra bezbjednosti,,Jug-, u Baru, Ulcinju, Tivtu, Kotoru, Herceg Novom, i Budvi dobrovoljno je vraćeno 27 komada vatrenog oružja, i 1116 komada municije različite vrste i kalibra, četiri komada bombi i 16 komada djelova od oružja - istakli su u saopštenju.
Prema njihovim rijčima, u sjevernoj regiji države, na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti,,Sjever-, u Bijelom Polju, Beranama, Mojkovcu, Kolašin, Rožajama i Plavu dobrovoljno je predato ukupno 14 komada vatrenog oružja, od čega pet pištolja i devet pušaka, 160 komada municije, i sedam okvira od oružja.
- Policijskim službenicima Regionalnog centra bezbjednosti,,Zapad-, u Nikšiću i Pljevljima je dobrovoljno predato devet komada vatrenog oružja od čega jedna puška i osam pištolja, 279 komada municije, i dva okvira od oružja - naveli su u saopštenju.
Podsjetili su da je od početka januara Upravi policije dobrovoljno predato ukupno 827 komada vatrenog oružja, 25.240 komada municije, 76 komada ručnih bombi, kao i više djelova oružja i eksplozivnih sredstava.
- Uprava policije apeluje na sve sugrađane da daju svoj doprinos cjelokupnoj bezbjednosti društva i da predaju vatreno oružje, municiju i eksplozivna sredstva koja imaju u svom posjedu, bez ikakve pravne, odnosno krivične ili prekršajne odgovornosti i bez obzira na to da li oružje posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu - naglasili su oni.
Pojasnili su da građani mogu pozvati policiju na broj 122, obavijestiti službenike da žele da vrate oružje, nakon čega će oni preuzeti oružje na mjestu gdje se osoba odnosno oružje nalazi i izdati potvrdu o preuzimanju.
- Važno je napomenuti da građani ne treba sami da donose oružje u stanice policije, prije svega zbog bezbjednosti - istakli su iz policije.
Kako su zaključili, Uprava policije će nastaviti sa sprovođenjem pojačanih preventivnih i represivnih aktivnosti u sklopu aktuelne kampanje, kao i u cilju očuvanja bezbjednosti, zdravlja i života svih građana, te ujedno poziva građane da kroz saradnju i poštovanje zakona zajedno radimo na osiguranju i izgradnji bezbjednog ambijenta.