Трговци дрогом из Западног Балкана су све активнији у набавци великих количина кокаина на извору у Латинској Америци. То су подаци анализе ИНТЕРПИЛА и Канцеларије Уједињених нација за дрогу и криминал (УНДОЦ) "Cocaine Insights". Како би олакшали овај посао, они имају сталне становнике у Латинској Америци, било у земљама производње или у земљама које се користе као главна транзитна и полазна мjеста на путевима трговине људима у Европу.
Према овом извјештају балканска мафија је на "водећем мејсту" у растурању кокаина. Како је од раније познато, истакнути криминални кланови који се баве овим илегалним послом су посебно шкаљарски и кавачки клан из Црне Горе.
- Последњих година незаконите активности европских криминалних група из балканског региона који се односи на трговину кокаином из Латинске Америке изгледа да има значајно појачан. У 2018. и 2019. осумњичени су идентификовани из земље српско-хрватског говорног подручја: Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора и Србија и ухапшени су због организовања превоза значајних количине кокаина у Европу из Аргентине, Боливија (вишенационална држава), Бразил, Колумбија, Еквадор и Перу. На основу података о великим појединачним заплијенама кокаина у Европи од 2017. надаље, холандска националност била је на првом мјесту међу људима ухапшеним у вези са таквим заплијенама, али држављани од четири горе поменуте балканске земље заједно, били су подједнако истакнути. Неколико недавних инцидената и истрага отворено је пријављено и посебно се истиче улога Црногорца- појаснили су из ЕУРОПОЛА.
Италија је 2018. године такође забиљежила пораст заплијењене количине кокаина на копненим границама, посебно на сјевероистоку. Италијанске власти су ово повећање приписале новој трговини људима, те сматрају да је то динамика која се приписује балканским групама, попут албанских, српско-црногорских и бугарских група, све више укључени у увоз великих количина кокаина на поморским путевима који се уливају у луке у Егејском мору (Турска и Грчка), као и Црно море (Бугарска, Румунија).
- Повећан значај криминалних мрежа са Западног Балкана такође потврђују информације о ухапшенима прикупљене од случаја до случаја, које показује да су обично умијешани у трговину људима већих размијера. Групе које говоре албански и српскохрватски преговарају све активније у набавци велике количине кокаина са извором. Неколико извора потврђује проширену улогу балканске криминалне групе међународној илегалној трговини кокаином. Вјероватно је да посебно ромске групе које говоре албански дјелују углавном независно од друге групе из региона Балкана, мада долази и до сарадње. Власти из Уједињеног Краљевства идентификовале су посебно албанске групе, међу криминалцима са Балкана, и установили су значајну контролу дроге на тржиштима Велике Британије- наведено је анализом.
Неке од најатриктивнијих улазних тачака кокаина тренутно су лука Драч и Бар у Албанији и Црној Гори и према истим подацима, дрога се складишти недалеко од њих гдје се разбија другим супстанцама, чиме се повећава њена количина. Онај дио који и остане на нашим просторима, најчешће се конзумира у урбаним срединама Београда, Ниша, Новог Сада, Подгорице, Сарајева, Скопља и Тиране.