
Odlučujući po posljednjem zahtjevu US, upućenom u vezi (ne)imanja prava na zaradu Gogića, s obzirom da mu Skupština još nije konstatovala prestanak mandata, poslanici AO su jednoglasno odlučili da Ustavnom sudu odgovore da rješenje Administrativnog odbora iz 12. jula 2017, kojim je bila utvrđena zarada Gogića kao sudije US, nije bilo u pravnom prometu jer ga nisu primjenjivali ni US, ni Ministarstvo finansija.
– Potrebno je da još jednom ukažemo da Administrativni odbor donosi adekvatno rješenje na ime sudija US nakon konstatovanja prestanka mandata od strane Skupštine ili obavještenja US da je sudija izabran za predsjednika US. U konkretnom slučaju, nije ispunjen nijedan od neophodnih uslova. US nije obavijestio odbor o izboru Milorada Gogića za predsjednika US, pa odbor nije imao osnov za donošenje rješenja o prestanku prava na zaradu utvrđenog rješenjem od 12. jula 2017. Donošenjem rješenja o zaradi Milorada Gogića kao predsjednika suda 15. januara 2024, rješenje odbora iz 2017. nije primjenjivao ni US, ni MF, pa isto faktički nije bilo u pravnom prometu – kazala je na jučerašnjoj sjednici predsjednica Administativnog odbora Jelena Nedović (PES).
Navodi da će odbor urgirati da parlament što prije konstatuje prestanak mandata Gogiću, ali je dodala da je to samo deklarativnog karaktera.
Gogić je s funkcije predsjednika i sudije US otišao 27. maja, zbog sticanja prava na starosnu penziju, ali Skupština skoro dva mjeseca kasnije još nije konstatovala njegov prestanak mandata. US je 5. juna donio rješenje o prestanku prava na zaradu Gogića kao predsjednika US, s obzirom da je na njegovo mjesto izabrana Snežana Armenko. Gogić u međuvremenu zahtijeva isplatu zarade, a u izjavi za "Dan" nedavno je najavio tužbu protiv odgovornih u US jer tvrdi da je uskraćen za zaradu.
Nedović je napomenula da Skupština nije konstatovala prestanak mandata Gogiću, te da "sada imamo situaciju da on nije ni predsjednik US, ni sudija, a stekao je uslov za starosnu penziju".
– Sad je US u problemu da li da mu daje zaradu, na koju, po mom sudu, nema pravo, a s druge strane imamo to da njemu treba da se konstatuje prestanak mandata što nismo još uradili – navela je ona.
Da nema pravo na zaradu smatra i njen partijski kolega Vasilije Čarapić (PES), koji je kazao da Gogić nema pravo na platu ako ne obavlja taj posao.
– Smatram da mu treba dati sve što je zaslužio za vrijeme mandata, ali njegovim istekom smatram da nema nikakva prava po tom osnovu – ocijenio je on.
Administrativni odbor juče je, na zahtjev razriješenog ministra turizma Vladimira Martinovića, odobrio da u narednih godinu dana naknadu po prestanku funkcije, počevši od 24. jula.
Odbor je juče donio rješenja o pravu na zaradu za novoimenovane potpredsjednike i ministre u Vlade. Donijeto je rješenje da za 23 bivša poslanika, osam savjetnika, predsjednice i potpredsjednice prethodnog saziva Skupštine, pravo na naknadu po prestanku funkcije prestaje 27. jula. Odbor se saglasio da se za bivšeg poslanika Mevludina Nuhodžića donese rješenje o naknadi zaključno sa 29. avgustom ove godine.
Odbor je imenovao Janka Milatovića za savjetnika predsjednika Skupštine Andrije Mandića. Konstatovano je da Administrativnom odboru nije dostavljen nijedan predlog kandidata Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU) za člana Savjeta RTCG.
Odbor je odložio izjašnjavanje po preporuci Državne revizorske institucije (DRI) za donošenje rješenja o zaradi za predsjednika i članove Savjeta Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP). Na sjednici odbora je konstatovano da je Savjet EKIP-a odlučio da im je koeficijent 22,20, što je na nivou koeficijenata složenosti posla za sudije Vrhovnog suda i Ustavnog suda, glavnog pregovarača, poslanika, državnog tužioca, GST, člana senata DRI, Zaštitnika ljudskih prava. Nedović je predložila da ispoštuju preporuku DRI.
Poslanik Bogdan Božović (SNP) kazao je da Administrativni odbor ne određuje visinu zarade za ostala regulatorna tijela, pa ne zna zašto bi to radili u ovom slučaju.
Dejan Đurović (Nova) ocijenio je da bi bilo bolje raspravljati o v.d. stanju i zaradama u DRI, navodeći da dosad DRI nije davala nikakve preporuke, te da je praksa promijenjena nakon promjene Savjeta EKIP-a. Poslanik Demokrata Duško Stijepović ocijenio je da odbor ne mora da postupi po preporuci DRI i predložio odlaganje izjašnjavanja. S tim se saglasio i Čarapić, koji je predložio da na osnovu tog pojedinačnog primjera utvrde kako je ovo pitanje regulisano na nivou cijelog sistema.
Коментари (0)
Оставите свој коментар