Медународни резидуални механизам за кривичне судове, у сарадњи са Европском униjом (ЕУ) доставио jе властима Црне Горе списе предмета у истрази о више од 15 осумњичених за коjе се вjеруjе да су одговорни за тешке злочине, укључуjући убиство, мучење, сексуално ропство и силовање. То се наводи у извjештаjу Механизма, коjи jе у понедjељак пред Савjетом безбjедности Уjедињених нациjа представио предсjедник тог тиjела судиjа Кармел Ађиу.
Саопштење о наступу Ађиjуа и Сержа Брамерца, тужиоца, обjављен jе на званичном саjту УН-а.
Према извjештаjу, наставља се сарадња кроз заjеднички проjекат Европска униjа-Механизам коjи подржава остваривање унутрашње одговорности за ратне злочине.
– Током извjештаjног периода проjекат jе остварио значаjан резултат преношењем на власти Црне Горе списе предмета у вези са више од 15 осумњичених за коjе се вjеруjе да су одговорни за тешке злочине, укључуjући убиство, мучење, сексуално ропство и силовање. Проjекат ће наставити да пружа правну и доказну подршку надлежнима да покрећу истраге, припремаjу оптужнице и процесуираjу осумњичене за ратне злочине – наведено jе у извjештаjу.
Такође, Брамерц, тужилац Међународног резидуалног механизма за кривичне судове, правосудног тиjела коjе jе преузело преостали рад два трибунала УН за ратне злочине у Руанди и бившоj Jугославиjи, обавиjестио jе Савjет безбједности о напретку у суђењима и жалбама.
Сталне чланице Савјета безбjедности УН изниjеле су различите ставове о улози и оправданости постоjања Међународног резидуалног механизма за кривичне судове, коjи дjелуjе из Хага. Док су представници западних земаља у потпуности подржавали рад тог суда, Русиjа jе критиковала недостатак активности на окончању његовог рада.