
U Crnoj Gori ne postoji politička volja za borbom protiv zloupotrebe droga. To je zaključeno u izvještaju koji je NVO „4Life“ dostavio na zahtjev Evropskog centra za praćenje droga i zavisnost od droga. Da je situacija alarmantna govori i to što je sve više mladih, tinejdzera koji koriste marihuanu. Omladina uvjerava sebe „lake droge“ nisu prijetnja. Ono što još više zabrinjava je laka dostupnost droga, pa tako djete koje pohađa osnovnu školu može za pet eura da kupi „liniju“ kokaina. Mnogima „ulazna“ supstanca u ovaj začarani krug je i neka od težih droga. O ozbiljnosti ovog problema govori i zloupotreba terapije i nedostatku kreveta za zavisnice koje žele da se liječe.
Sve više kokainskih zavisnika
-U poslednje vrijeme zabilježen je sve veći broj mladih koji traže pomoć, odnosno roditelja koji ih dovode tražeći pomoć, jer mladi uglavnom sve češće koriste marihuanu i kokain. Sve je više kokainskih zavisnika i onih koji upotrebljavaju marihuanu. To su najčešće mladi ljudi, od 13 do 25-30 godina. I što je raniji uzrast njima je sve teže objasniti da oni imaju problem jer oni doživljavaju marihuanu kao laku drogu, a neki čak i kao da nije droga, a da je kokain droga za bogate i da to nije ništa strašno. Utoliko je teže sa njima raditi. Nije samo heroin teška droga. Sve sudroge teške- kazao je za portal „Dan“ direktor NVO „4life“ Saša Mijović.
Mijović je naveo da je Evropski centar za monitoring droga, kako u drugim državama tako i u Crnoj Gori, zabilježio da se povećava broj maloljetnika od 16 godina koji koriste marihuanu, za čak 50 odsto iz istraživanja u istraživanje.
Kokain kupuju na "liniju"
-Čest je slučaj da zavisnici počnu, uslovno rečeno sa lakim drogama. Ima osoba kojima je „ulazna“, prva droga kokain. Mladi smatraju da je to u trendu, da je to droga poznatih, bogatih, ne shvataju posledice. Ponuda je velika, cijene su pale. Kokain može da se nabavi u manjim količinama nego nekad, jedna „linija“ za pet eura. Tako da djete od 13,14 godina može lakše da nabavi pet eura- objašnjava Mijović.
Zavisnici preprodaju terapiju
Nerijetko dolazi i do zloupotrebe terapije i to preprodajom.
-Što se tiče zloupotrebe terapije, manji su problemi kada je u pitanju „metadon“ a veći kada je „buprenorfin“. To nikako nije liječenje, ni rehabilitacija, već samo smanjenje štete. Puno osoba koje su na „buprenorfinskoj“ terapiji je manje koriste nego što im je prepisano i količinu koja je preostala oni preprodaju. Zato se ostaje i bez terapija. Treba uspostaviti funkcionalan sistem-kazao je Mijović.
"Licitira" se sa brojem zavisnika
Prema njegovim riječima, registrar zavisnika koji je u nadležnosti IJZ ne funkcioniše kako treba.
-Podataka o broju osoba koje koriste droge nemamo, registar ne funkcioniše jer se podaci ne prikupljaju na valjan način. Naime, podaci se skupljaju samo iz zdravstvenih ustanova. Tako da se brojem osoba koje koriste droge može samo licitirati. Svakako dostupni podaci istraživanja i podaci nevladinih organizacija nedvosmisleno ukazuju na povećan broj osoba koje koriste droge. Pogotovo među mladima- navodi se u izvještaju koji je NVO „4Life“ uputio Evropskoj komisiji.
Apel za besplatan tretman
Mijović je naglasio da je problem i to što „nema ni jedan krevet za žene zavisnice, ni u Kotoru ni u KCCG“. Iz NVO „4 Life“ su više puta apelovali da prvi tretman liječenja u centru na Kakarickoj Gori bude besplatan. Dodao je da je NVO „4 Life“ već tri godine zatvorio servis Dnevnog centra za ponoć zavisnicima, koji je funkcionisao 10 godina i pomogao preko 1000 zavisnika jer „tadašnje Ministarstvo rada i socijalnog staranja nije to prepoznalo kao prioritet i nije finansiralo“.
Vlada da pruži ekspertsku pomoć
-Prethodna valst nije imala političku volju da se bavi ovim problemom. Iz ove Vlade je rečeno da će biti ekspertska, interesuje me da li će u ovoj oblasti angažovati eksperte. Ovo je jedan od većih problema, kojem se ne posvećuje pažnja koliko zaslužuje. Ovaj problem prijeti da eksplodira. Povećava se broj mladih koji koriste droge i šta možemo da očekujemo od takve mladosti, kakva će nam biti budućnost-poručio je Mijović.
Željka Bojanić
Izvor:
Muzika-No copyright music, Vivek Abhishek
Futidzi: Pexels ( free), 188 carats films ( free),