/ Ilustracija
13/05/2021 u 11:42 h
DAN portalДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Više stotina pripravnika tuži državu i traži oko pola miliona

Postupci u ovim predmetima traju duže od tri ili četiri godine, iako je u pitanju radni spor, kojem je Zakon odredio prioritet u postupanju, te se tako umnožavaju troškovi koji će se na kraju isplatiti iz Budzeta, istakao je advokat Lješković za portal Dana

Više stotina pripravnika i savjetnika tužilo je državu i sudove gdje su radili zbog smanjenog koeficijenta za plate. Dok neke presude potvrđuju da su pripravnci bili oštećeni, većina njih i dalje pokušava pravnim putem da ostvarti svoje pravo. Međutim, kako je kazao advokat Srđan Lješković za naš portal, neki od posutapaka traju i više godina. Tužbenim zahtjevima traži se naknada štete ukupno, prema procjeni, više od 500 hiljada eura. Tužbe su podnesene jer su plate obračuanvane, kako podnosioci tužbi tvrde, po koeficijentu 4,16, a trebalo su po 5,30 ili 80 procenata od ukupne zarade. Kako je pojašnjeno, neke sadašnje sudije i tužioci su naplatili putem sudskog poravnjanja svoja potraživanja, među kojima su neki od članova familije pojeinih sudija, ta ista prava su navodno uskraćea i druim mladim kolegama.

image
Srđan Lješković

- Zakon o radu reguliše međusobni odnos zakona, kolektivnog ugovora i ugovora o radu i propisuje da se Kolektivnim ugovorom i ugovorom o radu može utvrditi veći obim prava i povoljniji uslovi rada od prava i uslova utvrđenih zakonom, ali da se, ako pojedine odredbe kolektivnog ugovora utvrđuju manji obim prava, odnosno nepovoljnije uslove rada od prava ili uslova utvrđenih zakonom, primjenjuju odredbe zakona. Opšti kolektivni ugovor („Sl.list“br.1/04) članom 17 je propisivao da visina zarade pripravnicima ne može biti manja od 80 procenata zarade odgovarajuće grupe poslova iz člana 14 Ugovora, kojim su utvrđene osnovne grupe poslova sa koeficjentima za utvrđivanja zarde po osnovu potrebne stručnosti i složenosti poslova i to u 10 grupa poslova, sa rasponom koeficijaneta od 1,00 do 4,00. koeficjent 3,30 je bio određen za stručnost koja se stiče višim obrazovanjem (VII stepen stručne spreme). Članom 20 Opšteg kolektivnog ugovora („Sl.list CG“, br.14/14) je bilo propisano da se visina zarade priravniku utvrđuje u visini koja ne može biti manja od 80 procenata zarade odgovarajuće grupe poslova iz člana 18 Ugovora. Ovim članom utvrđene su osnovne grupe poslova sa koeficjentima za utvrđivanje zarade po osnovu složenosti postignutih ishoda učenja i to u osam nivoa sa rasponom koeficjenta složenosti od 1,3 do 4,12, a za VII nivo je bio propisan koeficijent 3,40, odnosno 3,71. - kazao je za poratl Dana advokat Srđan Lješković.

Zabranjena je svaka neposredna ili posredna diskriminacija

- Naime, najviši pravni akt Crne Gore sadrži značajan broj odredaba antidiskriminacione prirode, od kojih dvije imaju najveći značaj. Član 8 stav 1 Ustava predviđa opštu zabranu diskriminacije: „Zabranjena je svaka neposredna ili posredna diskriminacija po bilo kom osnovu“, dok član 17 Ustava propisuje princip jednakosti pred zakonom: „Svi su pred zakonom jednaki, bez obzira na bilo kakvu posebnost ili lično svojstvo“. Takođe i Evropski sud za ljudska prava pod direktnom diskriminacijom podrazumjeva različit tretman, bez objektivnog i valjanog opravdanja, lica u relativno sličnim situacijama - pojasnio je Lješković.

Imajući u vidu odredbe Zakona i kolektivnih ugovora, pripravnici u sudovima u Crnoj Gori su pokretali postupke za naknadu štete iz radnog odnosa zbog pogrešnog obračuna koeficjenta zarade za vrijeme dok su obavljali pripravnički staž. 

- Sud je, prije upuštanja u raspravu, stranke upućivao na mirno rješavanje spora, koji je za pojedine i okončan pred miriteljem, dok drugima sudovi posredstvom Zaštitnika su osporavali traženo pravo i upućivani su na prarnicu. Prvostepeni sudovi su usvajali tužbene zahtjeve, ali Zaštitnik je pravio selekciju pripravnika na način što je ulagao žalbe na presude, dok pojednicima nije. Takvi su slučajevi sudija parničara u osnovnim i višim sudovima, njihovim bračnim drugovima i rođacima, kao i svojim kolegama zaposlenim na lokalnom ili državnom nivou, pa su njihove presude  nakon proteka roka za žalbu postale pravosnažne i isti su naplatili svoja potraživanja. Nasuprot njima je veliki broj pripravnika, koji nisu imali sreću da poznaju nekoga ko je zaposlen kod Zaštitnika ili koji nisu sudije parničari pred kojima Zaštitnik postupa. Postupci u ovim predmetima traju duže od tri ili četiri godine, iako je u pitanju radni spor, kojem je Zakon odredio prioritet u postupanju, te se tako umnožavaju troškovi koji će se na kraju isplatiti iz Budzeta, budući da je Zaštitnik svojim selektivnim i neprincipjelnim postupanjem  učinio diskriminaciju i povrijedio odredbe najvišeg pravnog akta Ustava Crne Gore, kao i Konvenciju o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda- istakao je Lješković.

Kako je navedeno, Zakon o zaradama državnih službenika i namještenika („Sl.list CG“, br.17/07, 27/08 i 86/09), Zakon o zaradama državnih službenika i namještenika („Sl.list CG“, br.14/12) su izvršili raspoređivanje u platne razrede zvanja državnih službenika i namještenika, zavisno od školske spreme i radnog iskustva, pa je tako zvanje samostalni savjetnik II (jedino zvanje u sudovima za koje je zahtjevano visoko obrazovanje u obimu od 240 kredita CSPK i VII – 1 nivo kvalifikacije obrazovanja) razvrstan u 10 platni razred i određen mu je koeficjent 6,63, dok je Zakon o zaradama zaposlenih u javnom sektoru („Sl.list CG“, br.16/2016, 83/2016, 21/2017, 42/2017, 12/2018,  39/2018 - Odluka US CG, 42/2018 i 34/2019“, zavisno od nivoa kvalifikacije obrazovanja, složenosti poslova, odgovornosti i drugih elemenata bitnih za vrednovanje određenog posla pojedina zvanja u javnom sektoru rasporedio grupe poslova i odredio koeficijente za svako, pa je tako savjetnik u osnovnom sudu raspoređen u Grupu poslova D, pod brojem 5 sa koeficjentom 8,0.

Ž.B.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
13. april 2025 20:49