
Izmjene zakona kojim bi trebalo da se omogući isplata naknada za novorođenčad, a koje kasne još od maja, trebalo bi da budu započete ove nedjelje. Međutim, neizvjesno je kada će te naknade biti isplaćene pošto rebalansom budžeta nije predviđena ta stavka. U Udruženju "Roditelji" su skeptični da će to biti ove godine.
– Radna grupa za izmjene i dopune Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti je formirana, a ove sedmice će početi sa davanjem predloga i sugestija za izmjenu člana 41 Zakona o socijalnoj i dječjoj zašiti, kojim je propisana naknada za novorođeno dijete, a sam postupak je usporen zbog tehničkih problema. Nadamo se u što skorijem periodu da ćemo usaglasiti stavove radne grupe za predmetnu izmjenu i poslati predlog na dalju nadležnost, kazali su za "Dan" iz Ministarstva rada i socijalnog staranja, kojim rukovodi Admir Adrović.
Iz Udruženja "Roditelji" Kristina Mihailović za "Dan" navodi da od resora rada i socijalnog staranja još uvijek čekaju odgovore u vezi sa isplatom nakanada novorođenčadima.
– Sumnjam da će isplate biti ove godine pošto ni rebalansom budžeta ta sredstva nijesu predviđena. Godišnje se u Crnoj Gori rodi oko 7.000 beba, napominje Mihailović.
Rebalansom budžeta za ovu godinu, koji su poslanici crnogorske Skupštine usvojili prošle sedmice, nije predviđen novac za isplatu jednokratnih novčanih naknada u iznosu od 1.000 i 500 eura za bebe rođene u ovoj godini, koja je iz Vlade najavljena u martu.
Iz resora finansija ranije su pojasnili da je preduslov za obezbjeđivanje novca za naknade zakonsko utemeljenje takve odluke, odnosno izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, koje je najavilo Ministarstvo rada i socijalnog staranja. Po završetku toga, biće planirane i obezbijeđene finansije za ovu namjenu.
Naknade za novorođenčad najavio je bivši ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović još krajem marta, a rečeno je da će isplata početi u maju. Kako je tada saopšteno, sve bebe rođene tokom ove godine u opštinama u kojima je 2020. zabilježen negativni prirodni priraštaj dobiće po 1.000, a u ostalim opštinama po 500 eura.
Nakon najave Milatovića, u aprilu je tadašnja vlada usvojila informaciju o potrebi uvođenje jednokratnog novčanog davanja za novorođenčad. Tada je zaduženo Ministarstvo ekonomskog razvoja da u saradnji sa resorima finansija i socijalnog staranja pripremi uputstvo za realizaciju mjere, a Vlada je dala saglasnost da se novac za naknade obezbijedi iz budžetske rezerve.
Nakon izbora nove vlade, odložena je primjena te odluke.
Tek u junu, sada premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović, najavio je da će naknade biti isplaćene, a ministar finansija Aleksandar Damjanović je objasnio da se sve mora zakonski urediti.
Komentari (1)
Ostavite svoj komentar