Ali da li ste znali da i masne naslage na vratu mogu biti povezane sa stanjem vašeg srca?
Nova studija, objavljena u časopisu Nutrition Journal, otkrila je iznenađujuću vezu između debljine vrata i zdravlja srca.
Konkretno, istraživači su otkrili da mjerenje obima vrata može "poboljšati sposobnost predviđanja rizika od srčane insuficijencije kod pojedinaca".
Takođe su ispitali indeks telesne mase (BMI) i indeks visceralne adipoznosti - mjeru za otkrivanje prekomjerne količine duboko usađene abdominalne masti. Utvrđeno je da je rezultat poprečnog presjeka svih metoda značajan pokazatelj rizika od srčane insuficijencije.
Studija je obuhvatila skoro 90.000 učesnika u rasponu od 18 do 80 godina, koji na početku nisu imali kardiovaskularne bolesti. Skoro 10 godina ove osobe su praćene kroz ankete, dok su kardiolozi ukazivali na slučajeve srčane insuficijencije.
Praćenje sprovedeno otprilike pet godina nakon studije pokazalo je da su oni sa najvećim obimom vrata, otprilike većim od 39 cm, "značajno povezani sa visokim rizikom od srčane insuficijencije".
Studija je pokazala da višak masti u predjelu vrata emituje različite hemikalije koje izazivaju upale, oštećuju krvne sudove i dovode do oksidativnog stresa koji može oštetiti ćelije. Takođe je otkriveno da su osobe sa većim obimom vrata sklonije opstruktivnim problemima spavanja kao što su apneja i hrkanje.
Iako hrkanje ili apneja u snu mogu sugerisati da je veličina vrata povezana sa rizikom od srčane insuficijencije, studija nije zaključila da samo hrkanje povećava rizik od srčanih problema. Ovo istraživanje nije prvo koje sugeriše da debljina vrata može biti rani pokazatelj zdravstvenih problema.
Studija iz 2022. objavljena u časopisu Američkog udruženja za srce utvrdila je vezu između obima vrata i povećanog rizika od srčanih bolesti.
Američki naučnici su otkrili da pacijenti sa debljim vratom "mnogo češće" pate od atrijalne fibrilacije, stanja koje karakteriše nepravilan i brz otkucaj srca.
"Pokazano je da je obim vrata povezan sa povećanim kardiovaskularnim rizikom. Postoje dokazi da je oslobađanje slobodnih masnih kiselina iz potkožnog masnog tkiva gornjeg dijela tijela veće u poređenju sa potkožnim masnim tkivom donjeg dijela tijela", navodi se u studiji.
Slobodne masne kiseline su takođe povezane sa drugim ozbiljnim bolestima, uključujući rak i dijabetes tipa 2. Poznato je da doprinose rezistenciji na insulin i oksidativnom stresu, od kojih oba igraju ulogu u razvoju srčane insuficijencije.