Stomatolog Azad Eyrumlu iz Banning Dental Group ističe kako suva usta i loše oralno zdravlje mogu biti znak za bolesti poput dijabetesa, povećanog rizika od moždanog udara ili čak zaraze HIV-om.
"Suva usta mogu biti znak da negdje drugo u organizmu nešto nije u redu. To se može manifestovati simptomima kao što su ljepljivi osjećaj u ustima, suvo ili bolno grlo, poteškoće sa žvakanjem ili gutanjem ili čak loš zadah. Određena zdravstvena stanja poput moždanog udara, dijabetesa ili Alzheimerove bolesti mogu se uočiti na ovaj način, a ovi simptomi takođe mogu biti pokazatelj autoimunog poremećaja poput HIV-a ili Sjogrenovog sindroma", rekao je.
On je dodao da stomatolozi ne brinu samo o vašem oralnom zdravlju, već da i uočavaju i druge probleme kada je riječ o zdravlju.
"Od vitalne je važnosti pažljivo paziti na vlastito zdravlje i ako primijetite stalne simptome suvih usta, morate to naglasiti svom liječniku opšte prakse", objasnio je.
Dakle, suva usta mogu biti znak upozorenja za: dijabetes, moždani udar, HIV, Alzheimerovu bolest i Sjogrenov sindrom.
Inače, stanje u kojem naše žlijezde ne uspijevaju proizvesti dovoljno sline za održavanje vlage u ustima poznato je kao kserostomija. Iako možda nikada nećemo uzeti u obzir njegovu važnost, naša pljuvačka igra ključnu ulogu u našem oralnom zdravlju jer pomaže neutralizovati kiseline koje proizvode bakterije i takođe ispire čestice hrane.
Takođe, ključan je za sprječavanje karijesa, a sadrži i važne enzime koji pomažu u probavnom procesu, osiguravajući da naše tijelo dobije potrebne vitamine i hranjive tvari.
Dalje se savjetuje da posjetite stomatologa svakih šest mjeseci kako biste provjerili je li vaša oralna higijena u dobrom stanju i kako biste pratili razvoj problema. Stručnjaci preporučuju redovno pranje zuba zubnim pastama koje sadrže fluor dva puta dnevno i u trajanju od dva minute, kao i redovno čišćenje zubnim koncem i korištenje vodice za ispiranje usta.