Zašto nam se javlja bol u vratu tokom spavanja?
Najčešće, to je zato što smo tokom sna, iz raznih razloga, uspjeli da prenapregnemo mišiće vrata ili ih istegnemo. Evo kako se to događa tokom noći:
Neugodan ugao pod kojim držimo vrat tokom sna – Glava ili vrat mogu da se nađu pod jako nezgodnim uglom tokom spavanja, što može da istegne mišiće, ligamente i zglobove iznad njihovih normalnih granica. Najčešće, to se događa jer smo stavili previše jastuka, zaspali u nekom čudnom položaju ili jednostavno spavamo na jako lošem jastuku.
Nagli pokreti– Tokom prevrtanja i okretanja u snu mogući su nagli pokreti, naročito ako nas nešto trgne iza sna. Ovakvi pokreti mogu prenaregnuti vrat i izazvati bol.
Ranija povreda – neke povrede koje se dešavaju dok ste budni, a koje ni ne primijetite dok se krećete i tijelo vam je zagrejano, posle spavanja mogu da se pretvore u bol u vratu i ukočenost.
Kako ublažiti bol u vratu posle spavanja?
U suštini, najbrži način da ublažite bol jeste da uzmete analgetik, ali – ovo će samo zamaskirati simptome. Bol u vratu će se vratiti čim istekne 4 do 6 sati, koliko obično traje tableta protiv bolova.
Kako spriječiti da vam se jave bolovi u vratu?
Da biste smanjili šanse da se probudite sa ukočenim i bolnim vratom, trebalo bi najprije da provjerite na kakvom dušeku spavate i u kakvom vam je stanju jastuk. Ukoliko su oni dobrog kvaliteta, vrijeme je da obratite pažnju na položaje tokom spavanja, kao i na temperaturu u sobi: nekada je razlog ukočenog i bolnog vrata strujanje hladnog vazduha koje vi čak i ne primijetite.
Takođe, ako želite da se riješite bolova u vratu posle spavanja, jako je važno da budete fizički aktivni. Ukoliko bolovi potraju, javite se ljekaru da otkloni sumnje na neka teža stanja ili probleme.