Посланици Демократског фронта подржаће иницијативу СНП-а за покретање поступка за опозив предсједника Црне Горе Мила Ђукановића уколико се нађе у Скупшптини.
То су раније најавиле Демократе али и Грађански покрет УРА .
Подсјетимо, СНП је раније казао да поруке Ђукановића да ће присуствовати скупу на Цетињу ако се из те општине не измјести устоличење митрополита Јоаникија нису помирљиве, те да подстичу тензије у друштву.
- Надам се дакле да нећу бити у ситуацији а мораћу да будем у тој ситуацији уколико се овај апел не уважи дакле да петог на Цетињу и сам будем присутан дакле тамо гдје је цијело Цетиње као наша престоница тамо гдје је већинска Црна Гора и гдје се брани част и достојанство наше државе- казао је Ђукановић.
СНП је због тога покренуо иницијативу за опозив, образлажући да црква има своја Уставом загарантована права те да је Ђукановић још једном показао да није предсједник свих грађана.
Посланица ДФ-а предсједница Уставног одбора Симонида Kордић каже да у осјетљивим ситуацијама у тананим демократијама каква је у нашој држави, овакве изјаве не доприносе стабилности.
- То свакако није изјава која је примјерена било којем предсједнику било које државе. Идеја је да предсједник државе буде предсједник свих грађана, идеја је да уколико можда идеолошки не заступа интересе свих онда барем не смије да потпирује несугласице или још горе од тога да подржава или шири говор мржње између грађана. Стварање раздора међу грађанима, угрожавање јавне безбједности и сигурности и дискриминација грађана су све категорије које Устав препознаје и који он штити односно забрањује одређена понашања- додала је она за ТВ Прва.
Процедура опозива шефа државе према члану 98. Устава предвиђа да он одговара за повреду Устава а поступак за утврђивање да ли је до тога дошло може покренути скупштина на предлог најмање 25 посланика.
Одлуку о постојању или непостојању повреде највишег правног акта доноси Уставни суд, а скупштина предсједника може разрешити само када та институција утврди да је предсједник повриједио Устав.
Милош Конатар из ГП УРА сматра да су ових дана потребне изјаве које ће допринијети очувању мира стабилности поготово од највиших државних функционера.
- Колико су наше институције независне и јаке у овом тренутку показују проблеми који се дешавају и у раду тужилаштва и у раду судства и ја не очекујем иако Уставни суд јесте да кажем на позицији на којој јесте да ће слиједити одлуку да кажем парламентарне већине уколико буде позитивна на ове иницијативе- закључио је он.
Подсјећања ради, поводом Ђукановићеве изјаве огласила се и министарка одбране Оливера Ињац која је саопштила да се Ђукановићеве поруке не могу разумјети као тежња за смиривањем тензија у држави.
Она је нагласила да његова изјава доводи у сумњу његово залагање за имплементацију закључака савјета за одбрану безбедност чији је члан, а којима су сви друштвено политички актери позвани на мир суздржаност толеранцију и разумијевање те поштовање људских права и вјерских слобода Устава и закона.