- Prvi simptomi trulosti “Sporazuma“ koji okuplja parlamentarnu većinu, mogli su se vidjeti već krajem prošle godine, ali i početkom ove godine. Da će vanjska politika zemlje biti kamen spoticanja, moglo se vidjeti i prilikom učešća skupštinske delegacije na proslavi neustavnog dana Republike Srpske, zatim učešća Mandića u izbornom štabu Vučića, otpriznavanju Kosova od strane Zete, uvođenjem zastave tuđe države u Skupštinu, posjetom Dodika i brojnim drugim primjerima - naveo je Đuričković.
On je podsjetio da su ti i takvi postupci pravdani kao lični i partijski potezi, a ne kao zvanični stav države Crne Gore.
- Često su se Vlada i Ministarstvo vanjskih poslova, nespretno i nedovoljno ograđivali od konstituenata vlasti, pokušavajući da prikriju štetu po zvanični vanjskopolitički kurs. Takva strategija je unaprijed bila osuđena na propast i svoj konačni potop je doživljela prilikom glasanja na POSP-u, kada je predstavnik ZBCG jasno saopštio stavove po pitanju Rusije i NATO-a svojom uzdržanošću PES i Demokrate potvrdili.
Najava da će Maja Vukićević, šefica crnogorske delegacije u PSSE da glasa protiv prijema Kosova u Parlamentarnu skupštinu Savjeta Evrope, potvrda je da “Sporazum” parlamentarne većine mrtvo slovo na papiru - istakao je Đuričković.
On je istakao da se postavlja pitanje da li će nakon najavljene rekonstrukcije Vlade doći do promjene vanjsko-političkog kursa Crne Gore.
- Vlada i Ministarstvo vanjskih poslova nemaju kontrolu nad kreiranjem vanjske politike Crne Gore. Nameće se logično pitanje, da li će išta ostati od utemeljene i zapadno orijentisane vanjske politike Crne Gore, kada ZBCG uzme puno učešće u Vladi, nakon najavljene rekonstrukcije - zaključio je Đuričković.