
Takav slučaj imali smo i prije dva dana, kada se pregovaralo o daljem procesu tendera za koncesiju nad aerodromima. Vanredno sastančenje većine organizovano je i prošle sedmice uoči sjednice Skupštine na kojoj su razmatrani sporazum sa Emiratima i inicijativa za smjenu šefa parlamenta Andrije Mandića. Iako ovakve situacije ukazuju na nestabilnost Vlade, ona će opstati do narednih parlamentarnih izbora, jer su interesi i fotelje jači od bilo kojih ideoloških, programskih ili političkih razlika, smatra politički analitičar Srđa Vukadinović.
Podijeljena mišljenja članova Tenderske komisije u vezi sa regularnošću procesa ocjenjivanja ponuda za zakup aerodroma zahtijevala je novi politički dogovor. Kako bi se spriječilo dalje produbljivanje nesuglasica među članovima Vlade, premijer Milojko Spajić održao je u nedjelju veče sastanak sa liderima nekoliko partija parlamentarne većine. I dogovor je postignut, makar privremeno. Pregovori su bili potrebni i prošle sedmice, prije nego što se u parlamentu ponovo glasalo o sporazumu o saradnji sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i kada se raspravljalo i izjašnjavalo o inicijativi za smijenu predsjednik parlamenta Andrije Mandića. Da je negdje zaškripjelo i da parlamentarna većina nije jedinstvena u svim odlukama pokazalo je i glasanje poslanika o tim tačkama dnevnog reda: za sporazum je glasalo tačno onoliko poslanika koliko je bilo neophodno – 41, pet manje nego na prvom glasanju.
Kako ističe Vukadinović, u slučajevima kao što su glasanje o sporazumu sa UAE i problem u tenderskoj proceduri dogovori se postižu unaprijed, a ne na vanrednim sjednicama Vlade i sastancima većine.
– U takvim slučajevima, određene grupe, da li ekspertske, da li stručne, unaprijed formulišu sve i onda preko predstavnika stranaka sve dogovore i onda to, ako je potrebno, formalnopravno prođe Vladu i nakon toga Skupštinu. To je jednostavna procedura i nikako se ne zakazuje posebna sjednica, a još manje telefonska, ako je riječ o tačkama dnevnog reda koje imaju poseban značaj – kazao je Vukadinović za "Dan".
Koliko je suprotnosti među partijama koje su formirale vlast, dodaje on, bilo je jasno od samog početka. Podsjeća da su do sada Demokratska Crna Gora, Bošnjačka stranka, DNP i albanske partije prijetili izlaskom iz Vlade, ali da od toga nije bilo ništa.
– Imali smo slučaj da više partija najavljuje napuštanje Vlade ukoliko ne prođe neki od njihovih zahtjeva, ali ipak ostaju u vlasti i ako njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni. Svako gleda svoj interes i ovo nije Vlada saglasnosti i stabilnosti kada je riječ o donošenju odluka. Od samog starta je jasno da je Vlada sastavljena od programski, ideološki, politički i kadrovski potpuno suprotstavljenih partija. Kada tome još dodate da su na značajne funkcije postavljeni ljudi koji nemaju neke značajne reference po pitanju profesionalnog i radnog iskustva, onda je jasno da Vlada radi kao neka nevladina organizacija u pokušaju. Uprkos svemu tome, ona će uspjeti da, kada je potrebno, "prikupi" 45 ruku za glasanje. Ne treba imati iluziju da Vlada može pasti prije narednih izbora, jer su interesi i fotelje važniji. Da govorimo o nekim teorijama zavjere, mogli bismo da tvrdimo da ih na okupu drži neka ruka koja njima upravlja sa strane, iz neke druge države, nekog centra moći, ali mislim da je ovdje ipak riječ o mnogo jačoj ruci, jačoj i od programskih i ideoloških različitosti – a to su interesi i fotelje, koji, čini se, bolje i jače vežu različitosti partija, pa će Vlada opstati do kraja mandata – zaključio je Vukadinović.