"Barometar 26", inicijativa koju je početkom decembra prošle godine usvojila Vlada Crne Gore, a koja podrazumijeva preuzimanje zajedničke obaveze za završetak pregovora sa EU do kraja 2026. godine, naišla je na podršku većeg dijela vlasti i, očekivano, kritiku opozicije. Izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Marjan Šarec smatra da je svaki dokument koji ima za cilj okupljanje politike oko zajedničkog cilja dobrodošao.
– Pokazalo se u prošlosti, i to ne samo u Crnoj Gori, nego i u drugim zemljama, da ako politika ima zajednički cilj, bez nepotrebnog zadržavanja na postojećim nesuglasicama oko pojedinih unutrašnjopolitičkih pitanja, ima i konkretne zadatke. Drugo je pitanje iskrenih namjera svih aktera. Ako tih namjera ima, onda su takve inicijative uspješne – kazao je Šarec za "Eurokaz", časopis Ministarstva evropskih poslova o evropskoj integraciji Crne Gore.
Upitan koliko je u ovom trenutku važno da se svi politčki akteri u Crnoj Gori ujedine kako bi država ispunila cilj, članstvo u EU, on je odgovorio da je to od velike važnosti.
– Crna Gora nije prvi put u ovakvoj situaciji. Bilo je potrebno političke mudrosti i snage, pa i visok stepen jedinstva, da bi se ostvarila nezavisnost. Drugi važan projekat bio je ulazak u NATO, gdje se Crna Gora pokazala kao pouzdan partner s kojim se može računati. I tako smo došli do trećeg istorijskog momenta, koji se dešava baš ovdje i sada. Da biste ostvarili takav veliki projekt, treba imati snage, volje i jedinstva (naravno ne 100 odsto, ali dovoljno za postizanje rezultata). Sve to govorim iz iskustva Slovenije kao države, pa i iz sopstvenih političkih iskustava – rekao je Šarec.
Ističe da je u politici najbitnije znati za potrebe određenog vremena i šta raditi, da bi iskoristili prozor mogućnosti koja se pruža.
– Kad se prozor zatvori, kasno je. Neke zemlje su bile na dobrom putu prema EU prije nekoliko godina, ali su se sticajem okolnosti i pogrešne politike našle u nezavidnim okolnostima. Danas je takvo vrijeme, koje zahtijeva fokus na zatvaranje poglavlja, pri tome ne mislim samo na kvantitet, nego i na kvalitet. A sva pitanja, koja bude jake emocije u društvu i dijele treba ostaviti za neko drugo vrijeme. Tako barem ja mislim i preporučujem, ali ja nisam jedan od rukovodećih ljudi u Crnoj gori i nemam taj uticaj na politiku. Za kraj bih samo još napomenuo da su građani Crne Gore, njih čak 80 odsto, skloni pridruživanju EU i to nije kapital koji se baca tek tako. Ne zaboravimo, sve što radimo, radimo za bolji život građana Crne gore i budućih pokoljenja – naveo je Šarec.
"Barometar 26" podrazumijeva da se osjetljiva, društvenopolarizujuća pitanja koja bi mogla predstavljati digresije i političke slijepe ulice, odnosno pitanja koja bi odvukla fokus sa procesa pristupanja EU, neće aktuelizovati u parlamentarnom diskursu bez širokog društvenog konsenzusa koji se može artikulisati kroz mehanizam razrješenja.
Premijer Milojko Spajić je povodom ove platforme održao sastanke sa SNP-om, Demokratama, Albanskom alijansom i CIVIS-om, kao i sa predstavnicima Pokreta Evropa sad, iz kojeg i sam dolazi, i Albanskog foruma.