Сматрам позитивним то што је у центру друштвене дебате чланство Црне Горе у Европској унији (ЕУ), иако појединачни актери имају различите визије како доћи до тог циља. Оваква дебата је потребна нашем друштву јер суштина актуелних процеса јесте да се постепено долази до вишег нивоа разумијевања процеса приступања, казала је у разговору за "Дан" Зорка Кордић, главни преговарач са ЕУ.
Према њеном мишљењу, дијалог око кључних именовања у правосуђу је могућ.
– Није само важно да реформа правосуђа и тужилаштва уведе виши степен професионалности и независности у раду, те повећање правоснажних пресуда за корупцију и организовани криминал, него и да се до те реформе дође кроз дијалог и компромис. Вјерујем и да су сви политички актери досљедни својим политичким програмима који у први план стављају европску интеграцију Црне Горе, вођени очекивањима наших грађана- додала је она.
Како је додала, јасно и реално очекивање Владе је да се до краја 2024. достигне унутрашња спремност за чланство. То значи да ће се до тада завршити обавезе које воде закључењу преговора и припремити систем за пуно спровођење правне тековине ЕУ.
– То је задати временски оквир за испуњавање услова за чланство и ова одредница служи нашој администрацији да са јасном визијом ради на транспоновању правне тековине ЕУ у домаће законодавство и припрему наших институција за њену примјену. То је и суштина процеса, који је по свом карактеру трансформативан и усмјерен на обезбјеђивање владавине права и европских стандарда у свим јавним политикама, а на добробити наших грађана. Политичку одлуку о прихватању нових чланица доносе актуелне државе чланице Европске уније једногласно и искључиво од њих ће зависити временски тренутак стицања чланства – објашњава Кордић.
Према новој методологији, ниједно поглавље неће моћи да буде затворено прије него што се испуне сва прелазна мерила која се тичу владавине права. Кордић истиче да су динамички планови за поглавља 23 и 24 инструменти за оперативно и фокусирано дјеловање у оним привременим мјерилима која су означена као критична или проблематична.
– Они могу послужити као алатка за усмјеравање стратешких и законских рјешења у појединим областима, као што је, на примјер, област финансијских истрага. Динамички планови имају за циљ да усмјеравају активности, отклоне уска грла и побољшају имплементацију законодавног оквира усмјереног на бољи биланс резултата у владавини права. Они су одраз заједничких напора у реформама владавине права свих наших институција на оперативном плану и треба да буду праћени политичким дијалогом, који се одвија паралелно и у рукама је политичких актера, будући да кључна именовања у правосуђу морају бити управо производ њиховог демократског капацитета за договор – рекла је Кордић.