Šljunak, ilustracija / - Ivan Petrović Ipe
25/11/2021 u 21:16 h
Marko StojanovićMarko Stojanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Kovačević: Ranko Ubović neformalni vlasnik Bemaksa, pomagao logistikom a ne kapitalom

Ministar Stijović je poručio Kovačeviću da se nada da neće dobiti otkaz u svojoj firmi nakon ove emisije

Veselin Kovačević direktor Bemaksa, u emisiji „Načisto” je kazao da je, kada je u pitanju Bemaks, na rijeci Morači u 2020. godini osam puta izlazila inspekcija i obavila zapisnike, te da ova kompanije nije učestvovala u uništavanju korita Morače.

– Odgovorno mogu da tvrdim da kompanija Bemax nije učestvovala i radila nikakvu devastaciju okolnog terena oko rijeke Morače, već je radila ugovorne obaveze koje je imala, a to su u početnom dijelu, od 2008. do 2012. godine, gdje smo imali koncesiju na vađenju materijala iz Morače, a ugovorom iz 2014. smo imali ugovor o regulaciji određenog dijela rijeke Morače, pri čemu višak materijala smo bili u obavezi da deponujemo na okolni teren – rekao je Kovačević.

Dodao je da je kompanija od početka bavljenja poslom na rijeci Morači preuzeli preko 320.000 kubika riječnog materijala i da je za to platila oko milion eura.

– U početku koncesiona nadoknada bila je 2,54 eura, a u ugovoru od 2014. fodine pa do decembra 2020. godine eksploatisano je oko 87.000 kubika materijala. Plaćena je nadoknada po rješenju Uprave za vode – rekao je Kovačević. 

On je istakao i da je Bemaks od osnivanja proizveo oko dva miliona i trista hiljada kubika betona.

– Sve je evidentirano kroz knjige. Od toga je oko 600.000 kubika betona urađeno na autoputu. Da bi se proizvela ta količina betona bilo je potrebno da imamo otprilike nešto više od dva miliona kubika materijala za proizvodnju. Platili smo više od 2,2 miliona kubika materijala. Bemaks je samo na taj način izmirio sve obaveze i dažbine. To je samo jedna vrsta analize koju treba napraviti – rekao je Kovačević.

Dodao je da je od svog postanjanja kompanija je uradila više od 21 milion eura donacija, između ostalog škola u Tološima, Bemaks arena, trim staza u Tološkoj šumi, sanacija klizišta na Markovini...

On je naveo da je Bemaks osnovan 2007. godina i od tada uspješno izvodi radove na teritoriji Crne Gore.

U poslednjih pet godina kompanija je, kako je naveo Kovačević, ostvarila promet od preko 500 miliona eura, prijavila je prihode, dobit od više 100 miliona eura i platila porez na dobit od preko devet miliona eura. 

Ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović je kazao da je od 214. godine, Bemaks prikazao 87.209 kubika šljunka i platili 249.838 eura. 

– A za tih šest godina i tri mjeseca uradili ste oko pet odsto ukupnih radova ugovorom i ne mogu vas smatrati ozbiljnom kompanijom. Ovih pet odsto koje ste uradili je vađenje šljunka... prekršili ste niz ugovornih odredbi i ugovor ćemo poništitit, samo postoji procedura. Bemaks je šljunak iz Morače smatrao neograničenim resursom i to je nešto što ste koristili do mjere da ste napravili ekološku katastrofu – rekao je Stijović.

Stijović je naveo da druge institucije treba da dokažu da li je kompanija Bemaks „krala u prethodnom periodu”.

– Stanje koje imamo danas je da je uništena lijeva obala Morače devastacijom, odnosno vađenjem šljunka. Mi ovdje imamo površinu na kojoj radi nekoliko kompanija, ne samo Bemaks – rekao je Stijović.

Dodao je i da je Bemax prekršio niz ugovornih obaveza.

Kovačević je odgovarajući rekao da je Stijović pročitao aneks ugovora, ali ne ključnu stvar, a to je da je on potpisan i da mu je produžen rok zbog nemogućnosti izvođenja radova.

– Ovo je isključiva krivica Ministarstva i Uprave za vode – istakao je Kovačević tvrdeći da je kompanija sa tog prostora odnosila onoliko šljunka koliko su platili.

Dejan Milovac iz MANS-a istakao je da je sa parcela na obali Morače, koje su, vlasništvo Veselina Kovačevića, nelegalno uziman šljunak nakon uvođenja moratorijuma u decembru 2016. godine.

– Ne Bemaksa, ne Crne Gore. Govorimo o nekih 105.000 kvadrata u Botunu i drugoj lokaciji i ima još oko 37.000 kvadrata u katastarskoj parceli Cijevna. Ako vas nije bila briga šta se dešava sa državnim parcelama, da li vas je bilo briga šta se radi sa vašim parcelama – rekao je Milovac.

Kovačević je potvrdio da je lično kupio zemljište na tom lokalitetu, te da je razlog kupovine da se na tom lokalitetu gradi betonska baza.

– Javili smo se na tender i iza tadašnjeg Crnagoraputa smo dobili zemljište gdje smo 32.000 eura mjesečno plaćali zakup i napravili betonjerku. Poslije toga smo otišli na lokaciju gdje smo sada. I to je razlog zašto smo od te lokacije odustali i zašto se nijesmo dalje posvetili toj lokaciji. Na tom lokalitetu Bemaks više nije bio i tamo to zemljište i dalje stoji. I zašto bih ja morao to zemljište i dalje da gledam – kazao je je Kovačević.

Kovačević je istakao i da je osim njega, neformalni vlasnik Bemaksa Ranko Ubović, koji nije pomogao kapitalom, jer je sav kapital bio njegov, već logistikom te da je Ubović njegov kum preko 40 godina.

Kovačević je istakao i da je Ubovićeva uloga u kompaniji samo organizaciona, da je tome jako vičan, ali i da on od te kompanije nikad nije uzeo ni euro.

Ministar Stijović je poručio Kovačeviću da se nada da neće dobiti otkaz u svojoj firmi nakon ove emisije.

Kovačević je poručio ministru Stijoviću da je pitanje da li će on ostati na poziciji ministra, te da bi trebalo da o tome vodi više računa.

Milovac je kazao da je nevjerovatno da za 10 godina od građana Bemaks dobije pola milijarde eura.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
02. april 2025 00:51