НВО МАНС предао је данас Агенцији за спрјечавање корупције (АСK) захтјеве за покретање поступка против Дритана Абазовића, потпредсједника Владе Црне Горе и Филипа Аџића, његовог савјетника, а све због тога што нису одбили поклон у виду плаћеног путовања и трошкова боравка у Дубаиу и Абу Дабиу (УАЕ) у децембру прошле године.
Наиме, тада су Абазовић и Аџић боравили у Уједињеним Арапским Емиратима о трошку Мохамеда Ал Шаибанија, који је на челу Kраљевског суда и компаније која је власник Порто Монтенегра у Тивту.
Kако наводе из МАНС-а, сходно Закону о спрјечавању корупције, јавним функционерима је забрањено примање поклона мимо протоколарних, и пригодних – вриједности до 50 еура, а нарочито поклона који су у вези са вршењем јавне функције.
- Према одредбама цитираног закона, Абазовић и Аџић су морали одбити поклон у виду плаћеног путовања и трошкова боравка, и о томе сачинити писани извјештај, који би потом предали органу власти у ком врше јавну функцију, у овом случају Влади Црне Горе, односно Генералном секретаријату Владе Црне Горе. Абазовић и Аџић не само да нису одбили поклон, већ исто нису ни пријавили ГСВ-у, који је недавно предао евиденцију поклона АСK-у, у којој нема трага путовању у УАЕ. Абазовић и његов први сарадник су одбили да за Истраживачки центар МАНС-а одговоре на питања која се односе на вриједност поклона који су добили, те који су били мотиви њиховог домаћина да на такав начин финансира њихов пут и боравак у Емиратима- истичу из ове НВО.
Додају да је АСK претходно пропустио да самостално отвори поступак, што јасно предвиђа члан Закона о спрјечавању корупције.
- Члан гласи "На основу сазнања да је јавни функционер примио поклон супротно закону, Агенција спроводи поступак у складу са овим законом“. Због свега наведеног, МАНС је званично предао АСK-у захтјеве за покретање поступка, а од агенције очекујемо да промптно истражи ове наводе и позове на изјашњење Абазовића и Аџића- додају у саопштењу.
Према њиховим ријечима, егзотична путовања највиших државних функционера о трошку трећих лица је нешто што су грађани Црне Горе имали прилике да виде током владавине прошлог режима, као и праксу да надлежна АСK таква кршења закона не процесуира.
- Тако јавност још увијек чека коначне одлуке АСK-а по питању непријављених путовања Мила Ђукановића и Бранимира Гвозденовића у Дубаи и Сен Тропе, која је финансирао одбјегли бизнисмен Душко Kнежевић. Абазовић јавности још увијек није саопштио стварне разлоге његовог пута у Емирате, нити колико је укупно коштао боравак о трошку компаније која има пословне интересе у Црној Гори. Јавност још увијек нема одговоре ни на питања из којих је мотива Абазовић прихватио поклон за који је морао знати да представља кршење Закона о спјечавању корупције. МАНС овим путем још једном позива АСK да без одлагања испита све околности везане за Абазовићев пут у Емирате, али и да сличне случајеве који су већ годинама отворени пред Агенцијом, коначно доведе до краја- закључују у МАНС-у.