Врло је вјероватно да нас по уласку у нову годину очекује подношење нове иницијативе за расправу о повјерењу влади Здравка Кривокапића. Такође, због све израженијег неслагања између конституената парламентарне већине, али и између те већине и Владе, све више је оних који помињу могућност формирања мањинске владе уз подршку Демократске партије социјалиста (ДПС). Према незваничним али поузданим информацијама "Дана", увелико трају договори о формирању мањинске владе.
Посланик Демократске Црне Горе Владимир Мартиновић казао је у изјави за "Дан" да ниједна од партија које сада чине парламентарну већину није на изборима добила гласове да прави пакт са ДПС-ом.
– Због тога би сваки вид формирања политичких, мањинских, реформских влада са ДПС-ом био издаја епских размјера. Демократе ће сваки вид евентуалне политичке корупције разобличавати и спречавати свим демократским средствима. Корупција није тековина и вриједност коју баштини Европска унија – истакао је Мартиновић.
И посланик Радничке партије Максим Вучинић казао је за "Дан" да формирање мањинске владе коју би подржао ДПС за њих није прихватљиво.
– То би било прекрајање изборне воље грађана. Иза мене стоје гласачи коалиције "За будућност Црне Горе" и ја сам дужан да спроводим оно што сам прије избора обећао тим људима. Разумијем да свако има своје црвене границе, али и ми имамо црвене границе, а прекрајање изборне воље грађана на такав начин не долази у обзир и изазвало би хаос у Црној Гори – упозорио је Вучинић.
Функционер Грађанског покрета УРА Илир Харасани казао је прије два дана у интервјуу за Еуроњуз да је једно од рјешења за излазак из кризе и мањинска влада коју подржавају прозападне странке. Истакао је да су међу потписницима споразума за формирање нове владе и четворица Албанаца, те да у тим околностима не искључује могућност да премијер Црне Горе први пут буде Албанац.
– Споразум који смо склопили је добар корак ка будућности и формирању нове владе чији су дио све националности. Међу седам потписника имамо Србе, Црногорце, Бошњаке и Албанце. Четворица су Албанци. У овом случају Албанцима се пружа могућност да имају најмање два министарства и премијер ће вјероватно бити Албанац, што је велико достигнуће – рекао је Харасани за Еуроњуз.
Оцијенио је да постоји конфузија и неслагање унутар већине и да је то очекивано јер коалициони савезници имају различите идеологије.
Посланик Праве Црне Горе Марко Милачић саопштио је да се они послије велике заједничке борбе налазе на различитој страни баркикада у одбрани побједе извојеване 30. августа у односу на Социјалистичку народну партију (СНП) и ГП УРА.
– Очигледно је функционер ГП УРА Илир Харасани јавности у Албанији сугерисао националну албанску агенду ГП УРА поводом рушења Владе Црне Горе, иако је потом Црној Гори на Твитеру предочио "грађанску" верзију и интерпретацију истог тог интевјуа. Господин Харасани је био веома јасан када је желио да га разумије албанска јавност и када је врло јасно узео муштулук да су од седам потписника меморандума четири Албанци и да ће нови премијер Црне Горе бити Албанац – казао је Милачић.
Како је закључио, чињеница је да је ГП УРА учествовала у рушењу ДПС-а, али је да данас проводаџише представнике парламентарне већине да уђу у брак са ДПС-ом, прије свега кроз меморандум, а онда и кроз закулисне планове.