Predsjednik je danas u razgovoru sa akademskom zajednicom, istakao da je te odnose trebalo sačuvati.
- Imali su mana, ali je činjenica da su odnosi sa Hrvatskom bili dobri, a sada su narušeni. Svima u Crnoj Gori je jasno da je izglasavanje rezolucije o Jasenovcu bilo u partijske svrhe. To je bilo neodgovorno, posebno od premijera Spajića. Rezolucija je suštinski izglasana od strane poslanika PES-a i Demokrata, partija centra. Na njima je da poprave štetu, a nisam siguran da mogu- poručio je predsjednik.
Istakao je da zločin u Jasenovcu niko ne osporava.
- Tada je predsjednik Evropskog savjeta otkazao posjetu Crnoj Gori, a trebalo je da izađemo sa idejom da do kraja godine imamo samit zemalja regiona, to je otišlo u zaborav. Trudim se, ali nemam magični štapić da ispravljam stvari koje neko narušava- kazao je Milatović.
On je kazao da su naši vanjskopotički prioriteti dobro postavljeni.
-To su Nato, koji je ostvaren, proces pristupanja EU, koji je još otvoren, regionalna saradnja i dobrosusjedski odnosi, učešće u multilateralnim platformama - naveo je Milatović.
On je kazao da je realno, ali i ambiciozno, da Crna Gora postane dio EU do 2028.
Milatović je rekao da dinamika ovih prioriteta zavisi i od načina na koji država prilazi raznim temama. Prema riječima Milatovića, Crna Gora je tek od 2020. godine počela "demokratski da hoda".
- Mi smo ponosni na našu državnost, međutim po prvi put je došlo do demokratske smjene vlasti 2020. godine. U poslednjih 150 godina, nikada nismo smijenili vlast na izborima. Nadam se da ćemo što prije naučiti da demokratski hodamo - kazao je predsjednik.
Milatović je pozvao sve političke činioce da pročitaju analizu njegovog kabineta koja se odnosi na kako je rekao, zabrnjivajuće trendove koji utiču na dinamiku pristupanja države EU.
- Zakoni se donose po hitnim procedurama, nema javnih rasprava, dobri zakoni nemaju dobru implementaciju, zakonskim normama se polizički utiče na nezavisne institucije - naveo je Milatović.
Predsjednik je kazao da Zakon o Vladi koji predviđa najviše 15 članova izvršne vlasti, danas ne postoji.
- Jasno je zbog čega. Ova Vlada je najglomaznija u istotoriji Crne Gore - rekao je predsjednik i dodao da je isti slučaj i sa Zakonom o Skuptini. On je istakao da su ova dva zakona dobila zeleno svjetlo Evropske komisije i Venecijanske komisije.
Predsjednik je istakao da trend nedostatka reforme javne uprave.
Prema njegovim riječima, reforma pravosuđa stavila bi u rizik sve što se u tom sektoru sada dešava.
- Vlada na ovu reformu ne stavlja fokus - kazao je on.
Govoreći o zakonu o stranim agentima, predsjednik je kazao da je sličan zakon donijet u Gruziji, koja je kako kaže, skrenula sa evropskog puta.
- Takav put nije dobar - rekao je Milatović.
Podsjetio je da izbori u Šavniku još nisu okončani i ocijenio da se donosioci odluka prema ovom problemu ne odnose kako bi trebalo. Govoreći o uvođenju vojnog roka, predsjednik je kazao da postoje razlozi za i protiv, ali da se ta opcija za sada ne razmatra.