
Ambasadorka EU Oana Kristina Popa organizovala je sastanak jednog broja ambasadora država članica EU i predstavnika parlamentarne opozicije i manjinskih stranaka. Sastanak je održan u srijedu u Podgorici. Popa je na Tviteru napisala da,očuvanje međuetničkog, međuvjerskog mira i sklada, kroz široki međupartijski dijalog u Skupštini jeste ključno za budućnost Crne Gore u EU".
Međutim, prema saznanjima,,Dana", dio predstavnika opozicije ukazao je da je u Crnoj Gori i regionu na sceni nastavak politike koja je prije nekoliko decenija izazvala regionalni sukob, te da nacionalizam u Srbiji posebno brine, jer je u stalnom rastu. Posebno su iskazali zabrinutost što je najavljena temeljna rekonstrukcija Vlade i novi dogovor u savezu vladajućih koalicija, i samim tim ulazak Demokratskog fronta u izršnu vlast - pa time i otvaranje prostora za upliv Srbije u crnogorsku državnu politiku.
Ambasadori se nijesu detaljnije izjašnjavali o ovim navodima predstavnika opozicije, s tim što je Popa, po našim saznanjima, ukazala na potrebu širokog dijaloga, i na potrebu temeljnih reformi, posebno po pitanju vladavine prava i sprečavanja borbe protiv kriminala i korupcije.
Postavljeno je i pitanje prelazne vlade, na kojoj insistira opozicija, ali ni predstavnici Demokratske partije socijalista nisu znali da odgovore na pitanje kako doći do prelazne vlade i ko bi ju sačinjavao.
Naš sagovornik koji je prisustvovao sastanku tvrdi da su ambasadori sa posebnom pažnjom saslušali predlog opozicije o prelaznoj vladi. Saopšteno je da bi ta vlada bila oročena na šest mjeseci ili godinu, kako bi pripremila nove izbore. Njen prvi zadatak bio bi da odblokira neke institucije i omogući njihov nesmetan rad.
Predstavnici opozicije su potom u fokus stavili Demokratski front, tvrdeći da taj politički savez može biti opasnost za stabilnost Crne Gore ako bude dio buduće vlade. Pominjano je i negiranje genocida u Srebrenici, a posebno uticaj Srbije i Aleksandra Vučića na Demokratski front.
– U suštini, to je bio radni doručak. Neformalni sastanak na kojem se govorilo o aktuelnoj situaciji u državi i svi su imali priliku da saopšte svoja viđenja. Prisustvovali su mu predstavnici svih opozicionih stranaka koje imaju poslanike u Skupštini. Manjine su bile jedinstvene u stavu da sadašnja vlada svojim činjenjem i nečinjenjem ugrožava njihova prava – prenio nam je sagovornik iz redova manjinskih stranaka koji je želio da ostane anoniman.
Sporazumom koji su u septembru 2020. godine potpisali lideri tri pobjedničke koalicije Zdravko Krivokapić, Aleksa Bečić i Dritan Abazović definisano je da Vlada jača saradnju sa NATO-om, da neće pokretati postupak za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova i da će sprovoditi sve reforme potrebne za punopravno članstvo Crne Gore u EU. Dio političkih subjekata i ranije je tvrdio da će doći do promjena na spoljnopolitičkom planu ako Demokratski front uđe u Vladu.