Nefunkcionalnost Ustavnog suda onemogućava formiranje vlasti u Podgorici, a još se ne zna kada bi se izmjene i dopune Zakona o lokalnoj samoupravi ponovo mogle naći pred poslanicima. Demokratska Crna Gora poručuje da je spremna da uputi inicijativu za sazivanje vanredne sjednice na kojoj bi se drugi put glasalo o tom zakonskom rješenju. Dok iz SNP-a kažu da će podržati inicijativu, iz ostalih partija zasad bez komentara, javlja TVCG, prenosi portal RTCG.
Nakon što je predsjednik države odbio da potpiše izmjene i dopune Zakona o lokalnoj samoupravi i vratio ih poslanicima na ponovno odlučivanje, iz Skupštine su nam kazali da će se one, shodno proceduri, naći na dnevnom redu prve sjednice redovnog zasijedanja. Budući da je to tek u martu, Demokrate su pripremile inicijativu za vanredno zasijedanje.
Danilo Šaranović iz Demokrata kaže da je takvu inicijativu uputio prije nekoliko dana kolegama poslanicima koji su glasali za ovaj zakon.
-Tražio sam i od kolege Jakova Milatovića koji je predstavnik jedne od pobjedničkih lista da se i on izjasni da li daje podršku ovakvom modelu izlaska iz krize- kaže Šaranović.
Dok se čeka odgovor, Milatović je na društvenim mrežama podijelio fotografiju susreta s nositeljkom liste Za budućnost Podgorice Jelenom Borovinić Bojović, uz poruku da imaju konstruktivan i prijateljski dijalog. Da će podržati inicijativu kazali su iz SNP-a, ističući da isto očekuju i od ostalih poslanika.
Ponovnim izglasavanjem zakona o lokalnoj samoupravi konačno se stiču uslovi da se preuzme vlast kako u Podgorici tako i u Pljevljima- kaže Dragan Vukić.
U SNP-u, kao i u Demokratama, ističu da su izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi jedini način da se riješi postizborna kriza u Crnoj Gori.
-Ovakvo rješenje jeste put ka tom cilju. Međutim, neophodno je da svi pobjednici izbora iskažu podršku i da jasno zauzmu stav da li su za to da konačno formiramo vlast u duhu izražene volje građana na izborima koji su održani u oktobru-kazao je Šaranović.
Vukić dodaje da je sve ovo izazvala Demokratska partija socijalista zato što nije glasala za sudije Ustavnog suda i namjerno je blokirala čitav sistem, odnosno proces preuzimanja vlasti u Crnoj Gori.
Iz Demokratske partije socijalista danas nijesmo mogli dobiti odgovor na ovu temu. Predsjednik Đukanović je, međutim, u obrazloženju prilikom vraćanja zakona na ponovno odlučivanje poručio da bi njegovo usvajanje značilo nasrtaj na demokratiju i vladavinu prava, te da bi to, kako je kazao, predstavljalo još jedno nedjelo nastalo u izrazito kompleksnoj političkoj situaciji.
Ukoliko poslanici drugi put izglasaju ove izmjene, predsjednik je dužan da ih potpiše, a njihovim stupanjem na snagu prestao bi mandat lokalnim upravama u kojima nije formirana vlast nakon izbora 23. oktobra.