U DPS-u kažu da su za to da svi koji su se ogriješili o zakon treba da odgovaraju, ali poručuju da se ne smiju samo na osnovu pretpostavki donositi zaključci i osude. O optužbama koje se stavljaju na teret bivšim ministrima Milutinu Simoviću i Petru Ivanoviću, kao i bivšem državnom sekretaru Nemanji Katniću, večeras je bilo riječi u emisiji "Naglas".
Poslanik NSD-a, član Odbora za antikorupciju Marko Kovačević, istakao je da su, imajući u vidu stanje u kojem su se nalazili policija i tužilaštvo, bili potrebni ozbiljni napori da se “izgura ovakva stvar”.
- Mora se odati priznanje, ali i konstatovati da smo samo dotakli mali vrh debelog brijega kada je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala i korupcije. Nije da se ništa nije uradilo – imamo pozitivne pomake, ali daleko od toga da je sav posao završen- kazao je Kovačević.
On je saopštio da veliki posao tek predstoji. Osnovi sumnje su postojali i ranije, a kako dodaje, opozicija je već ukazivala na njih.
- Dobro je da se pokazuje da ono što je pričala nekadašnja opozicija, a sadašnja vlast, jesu bile realne optužb- kazao je Kovačević i dodao da veliki posao ostaje da se obavi.
- Ovo su sve dobre vijesti za Crnu Goru. Poštujemo prezumpciju nevinosti, ali ovo su sve stvari o kojima se pričalo i ranije- dodao je Kovačević.
On je saopštio i da su iz Sky prepiski građani mogli zaključiti da je šef organizovanog kriminala bio Milo Đukanović, dok su veze bili stariji i mlađi Lazović.
- I vidimo da se po pitanju bivšeg predsjednika države i DPS-a ne dešava ništa- kazao je Kovačević i dodao da su očekivanja građana u tom pogledu velika.
Poslanica DPS-a Zoja Bojanić Lalović, istakla je da u toj partiji poštuju prezumpciju nevinosti, ali i da svi oni koji su se ogriješili o zakon treba da odgovaraju.
- Sva hapšenja više liče na medijski senzacionalizam, bez jasnih optužnica. Sve djeluje kao scenario u kojem se zanemaruju humanost, lični, profesionalni i porodični integritet pojedinc- kazala je Bojanić Lalović.
Dodala je da se u maloj Crnoj Gori svi dobro poznaju, te da način na koji se odnosi prema ljudima ukazuje na dehumanizaciju. Bez obzira iz koje partije dolaze osumnjičeni, kako kaže, treba voditi računa o osnovnim ljudskim pravima i humanosti.
- DPS ima jasan stav - svi koji su se ogriješili o zakon treba da odgovaraju, ali ne smijemo samo na osnovu pretpostavki donositi zaključke i osuđivati ljude. Treba pustiti da proces ide do kraja- kazala je Bojanić Lalović.
Ona je navela da nema jasnih optužnica, dodajući da se u slučaju Milutina Simovića sumnje odnose na sponzorstva određenim društvima, dok je u prethodnom periodu, kako kaže, bilo sličnih sponzorstava.
- Znamo da ima mnogo primjera gdje je u posljednje četiri godine stanje bilo mnogo gore- poručila je Bojanić Lalović.
Poslanik GP URA Filip Adžić kazao je da građani uvijek imaju velika očekivanja.
- Ovo u slučaju (Petra) Ivanovića nije jedini predmet. Imamo i Abu Dabi fond, službena putovanja, dodjele sredstava... Dakle, nije riječ samo o jednom slučaju ili dizanju prašine, već govorimo o nekome ko je u produženom trajanju zloupotrebljavao službeni položa- saopštio je Adžić.
Istakao je da ga ova hapšenja ne iznenađuju. Pojasnio je da je Vlada Dritana Abazovića omogućila promjene u tužilaštvu. Kako je naveo, izmjenama Zakona o tužilaštvu došlo se do ljudi koji ostvaruju rezultate.
- Vidimo sada da je urađen veliki posao. Ponavljamo – ruka pravde neće stati, a sada je samo pitanje kada će koji predmet doći na red- saopštio je Adžić.
Advokat Veselin Radulović kazao je da smo daleko od toga da imamo ujednačenu sudsku praksu kada je riječ o određivanju mjera za osumnjičene. To je, kako ističe, poseban problem kojim bi se pravosuđe trebalo baviti. Ponovio je da je pritvor krajnja mjera, ali i da se ostale mjere mogu izricati. Podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, što nije mali iznos, jer je za to, kako kaže, propisana kazna do 12 godina zatvora.
- Simoviću se stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenj- kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.
Radulović je poručio i da su u ovom slučaju najvažnije pravosnažne presude.
- Vidimo da suđenje Vesni Medenici nikako da počne. Teško je oteti se utisku da je to rezultat uticaja koji Medenica ima u sudstvu. Ako taj uticaj postoji, mi smo u velikom problemu- zaključio je Radulović.