Odbor za međunarodne odnose i iseljenike na današnjoj sjednici jednoglasno je podržao incijativu za održavanje kontrolnog saslušanja predstavnika Vlade povodom odluke da Crna Gora podrži članstvo Kosova u Savjetu Evrope (SE). Kontrolno saslušanje, na koje će pozvati predsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova Dritana Abazovića, zakazano za 3. maj.
Tok sjednice:
Tražićemo da nam se objasni kojim metodom je ovo odlučeno, naveo je predsjednik Odbora Miodrag Lekić.
- Ovo pitanje ima dva dijela, jedan je način odlučivanja - stvara utisak neke tajanstvenosti, a pojavilo se i da jedna komponenta Vlade, SNP, da ništa o tome ne zna. Ako je tako, ova država je vođena na jedan neozbiljan način, kazao je Lekić.
Kazao je da će pozvati Dritana Abazovića, kao predsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova.
- Radi ilustracije navodim da su na tom glasanju protiv glasale nekolike članice EU. Otvorićemo pitanje kojom brzinom i misterijom je sve to usvojeno, naveo je Lekić.
Istakao je da je nekoliko zemalja bilo uzdržano - Grčka, Slovačka,Ukrajina, BiH i Moldavija.
- Ovo zahtijeva ozbiljnu analizu. Napominjem da se ovo dešava u značajnom trenutku - kada se vodi dijalog između Beograda i Prištine. Nama nije cilj da vodimo veliku srpsku politiku ni antisrpsku politiku, nego težimo dobrim odnosima i sa Srbijom, zato je nevjerovatno da je neko htio ovo tako brzo da riješi a da ne razmišlja o posledicama odnosa, kazao je Lekić.
Poslanik DF-a Slaven Radunović kazao je da se neke odluke donose na "kaubojski način".
- Dolazi se do zaključka da je Abazović ovo odlučio negdje pijući kafu, imajući u vidu da se ovo pitanje nije pokrenulo na Vladi, kazao je on.
Istakao je da se dodaje so na ljutu ranu koja postoji stalno. Napominje da postoje države koje su bile za nezavisnost Kosova a u ovom slučaju su ostale uzdržane, kao što je Ukrajina.
- Nejasno je kako je došlo do ove odluke, ovo saslušanje bi zato trebalo da nam da odgovor, naveo je Radunović.
Bogdan Božović, poslanik SNP-a, istakao je da je ovo bio predmet rasprave na sjednici Vlade to ministri iz redova SNP-a ne bi podržali.
Poslanik Demokrata Momo Koprivica kazao je da će podržati kontrolno saslušanje u ovom slučaju.
- Najvažnije je da se bezkonfliktno rješavaju svi sporovi, kada je riječ o odnosima u regionu, i da se na temelju poštovanja ljudskih prava traže moguća rješenja, kazao je on i dodao da ne vjeruje u neinformisane političare na visokom nivou odlučivanja.
Milun Zogović iz SNP-a naveo je da se ova odluka može okarakterisati kao prizemna potreba za utrkivanje u podaništvu.
- Frapantno je da imamo antisistemsko paralelno funkcionisanje, da se odluke donose u nekim drugim ambijentima. Volio bih da čujem od Abazovića kako se došlo do ovakvog načina postupanja i ko je dao zeleno svijetlo za jednu ovakvu sramnu odluku, kazao je Zogović.
Potpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak podržala je inicijativu za kontrolno saslušanje.
- Radi se o vrlo osjetljivom pitanju za buduće odnose država u regionu. Mada ovo i nije neko iznenađenje, navela je ona.
Jovan Jole Vučurović iz DF-a kazao je da kada je vidio Abazovića u Pećkoj patrijaršiji znao je da slijedi neki potez protiv srpskog naroda.
- Mogli smo da čujemo i od gospodina Ivice Dačića da ovo shvata kao neprijateljski potez Crne Gore, kako je rekao i kolega Radunović, ovo je Srbiji so na ranu. Ovo je sramna odluka, ne znam kako drugačije da je nazovem, imaće dalekosežne posledice, kazao je on.
Istakao je da ovo nije politika za koju su se borili do 30. avgusta. Dodao je da nema ništa protiv referenduma, i smatra da bi se pokazalo da je ova odluka donijeta protiv volje velike većine građana.
- Apsolutno nije istina da je ovo bila međunarodna obaveza, to se vidjelo po odlukama država koje su bile uzdržane u ovom slučaju a prethodno su podržale nezavisnost tzv. države Kosovo, istakao je Vučurović.
Radunović je dodao da je Grčka odlučila da glasa uzdržano, pa se tamo postavilo pitanje zašto je bila uzdržana.
- Valjda ne mora svaka prilika da se koristi da se srpskom narodu udara na one stvari koje su im najsvetije, makar je Crna Gora mogla da se ponaša kao Grčka i da bude uzdržana, naveo je on.
Istakao je da je ovo novi "moralni i politički prekršaj Vlade Crne Gore", te da bi istrpjeli da su bili uzdržani.
Lekić je zaključio da se ovdje radi o iritiranju svih građana Crne Gore.
- Svakako nećemo prejudicirati, zato i hoćemo da čujemo protivargumente, naveo je predsjednik Odbora.
Koprivica je pokrenuo i pitanje valorizacije Bilećkog jezera, ističući da u tom slučaju nije bilo strategije djelovanja na državnom nivou.
- Potrebno je da imamo informacije šta je rađeno na tom planu, kazao je on.
Podržala je inicijativu poslanika Koprivice koja se tiče Bilećkog jezera, jer se i tu nešto "iza brda valja".
- Nije u redu da se nešto prepusti nekome, a da nemamo informaciju, navela je ona.
Lekić je ranije kazao da odluka Vlade da podrži prijem Kosova u SE, u "formi tajanstvene odluke" od koje se zatim komponente Vlade javno distanciraju, predstavlja novi prilog neozbilnosti i neodgovrnosti crnogorske države.
On je rekao da Vlada nalazila za shodno da konsultuje ili obavijesti Odbor o toj, kako je naveo, za građane Crne Gore osetljivoj materiji i odluci.
- Zato će Odbor zatražiti izvještaj o razlozima i metodu donošenja te odluke, očigledno usvojene nekim paradržavnim i paradiplomatskim načinom, a u svakom slučaju je nedemokratski i netransparentan, saopštio je Lekić.