
Predsjednik države Milo Đukanović je početkom sedmice raspisao za 5. decembar izbore u tri crnogorske opštine, i to na Cetinju, u Mojkovcu i Petnjici. I dok u Skupštini smatraju da će ta odluka morati da se promijeni ukoliko uskoro bude usvojen predlog zakona o dopuni zakona o lokalnoj samoupravi, kojim je predviđeno da se izbori planirani krajem ove i početkom naredne godine održe istog dana kad i izbori u Podgorici, u maju naredne godine, pravnici smatraju da Đukanović nije dužan da mijenja svoju odluku, jer ne postoji pravni osnov za to.
Međutim, kako su za naš list saopštili iz Skupštine, ukoliko bi se zakon usvojio, Đukanović bi bio dužan da odluku o raspisivanju izbora u tri opštine za 5. decembar, kao niži pravni akt, promijeni i uskladi sa važećim zakonom.
Advokat Veselin Radulović je za "Dan" kazao da vanredne okolnosti u nekim slučajevima mogu biti razlog za odlaganje izbora, ali da izmjene zakona nijesu vanredna okolnost, te da ne vidi pravni osnov po kom bi predsjednik Crne Gore odložio izbore zakazane za 5. decembar.
– Bilo bi jako sporno izborna pravila u bilo kom dijelu, uključujući i vrijeme održavanja izbora, mijenjati nakon što su izbori raspisani. Vanredne okolnosti u nekim slučajevima mogu biti razlog za odlaganje izbora, ali izmjene zakona nijesu vanredna okolnost i razlog za to – jer bi se na taj način uspostavila praksa da svaka buduća parlamentarna većina može izmjenom zakona skraćivati mandat ili mijenjati vrijeme kada se izbori moraju održati u lokalnoj samoupravi – ako joj lokalna vlast nije po volji i ako je to u njihovom političkom interesu. Ne vidim osnov po kome bi predsjednik morao ili mogao odložiti izbore koje je već raspisao samo zato što je naknadno izmijenjen zakon. Na žalost, i u ovom slučaju imamo primjer da se prvenstvo polazi od uskih političkih interesa i da ni jednoj strani nije bitan javni interes. U krajnjem će to svakako biti na štetu javnog interesa i na štetu građana, bez obzira koja od političkih strana ili opcija sprovede rješenje za koje se zalaže – kazao je Radulović.
Čini se, kako je zaključio advokat Radulović, da je vlast naslijedila praksu zloupotrebe zakonodvne aktivnosti prethodne vlasti i da je čak unaprijedila, što svakako neće doprinijeti demokratizaciji društva i uspostavljanju vladavine prava u punom smislu.
Međutim, advokat i bivši ministar pravde Dragan Šoć navodi za "Dan" da Ustav poznaje produživanje mandata samo u određenim uslovima. Kaže i da Đukanović nije dužan da promijeni odluku o raspisivanju izbora za 5. decembar, osim ako zakon ne važi retroaktivno.
– To je jedna stvar. Druga stvar je da je Ustavom definisan mandat. Mandat se može skratiti, ali se može produžiti samo u određenim uslovima – u slučaju ratnog stanja, itd. Prema tome, u konkretnom slučaju ne vidim pravnu smetnju za ono što je uradio Đukanović kao predsjednik države. Jedino ako oni donesu to da zakon važi retroaktivno, ali opet ne vidim smisao ni toga – kaže Šoć.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar