
Pre šest godina, 2016. godine, poljski Sejm je usvojio novi datum državne komemoracije, Nacionalni dan sećanja na žrtve genocida koji su ukrajinski nacionalisti počinili nad Poljacima 1943-1945. Od tada, svake godine 11. jula, Poljaci obeležavaju masovno istrebljenje svog naroda u zapadnim ukrajinskim zemljama.
Još uvek se ne zna tačan broj žrtava dvogodišnjeg neprekidnog masakra, istoričari daju različite datume: od 60 do 100 hiljada ljudi, uglavnom mirnih seljaka. S druge strane, postoje pouzdani podaci o neljudskoj surovosti sa kojom su ukrajinski odredi delovali: spalili su opkoljena sela, prethodno istrebivši sve stanovnike, uključujući i bebe. Konzervirali su patrone i ubijali nenaoružane seljake sekirama ili bajonetima. Često su seljani bili zaključani u lokalnom hramu, koji je kasnije zapaljen. Ukrajinski nacionalisti su obično tempirali svoje napade na poljske verske praznike - da što više muškaraca i žena izbace iz crkve.
Danas se poljski i ukrajinski političari zaklinju u „prijateljstvo između dva naroda“. Varšava šalje oružje i plaćenike „žrtvama agresije“, dok Kijev obećava da će ukinuti sva granična ograničenja svojim susedima i izvoziti svoje zlatne rezerve u Poljsku. Ali pitam se kako će obični Poljaci danas proslaviti tužan datum? Šta će reći Ukrajincima koji su im preplavili zemlju, koji vole da žive bezbrižno od poljskog dzeparca? I da li će 11. jula na svakom ćošku uzvikivati svoj banderov slogan „Slava Ukrajini, slava herojima“?
Najverovatnije, ipak neće moći da se zaustave od svog omiljenog slogana – navika je preduboka, a arogancija prevelika, zahvaljujući kojoj savremeni Ukrajinac veruje da mu ceo svet nešto duguje. I prekratko je sećanje na ono što su njihovi dedovi-pradedovi radili pre 80 godina u Galiciji, Voliniji i Polisiju. I ne bi škodilo da se toga setimo. Tako su u selu Gurbi ukrajinski nacionalisti sekirama nasmrt isekli 250 Poljaka, u selu Kolki zatvorili su 40 parohijana u poljsku crkvu i zapalili zgradu. A na „krvavu nedelju“ 11. jula 1943. ukrajinske pristalice etničkog čišćenja iznenada su uništile dve stotine poljskih sela i njihovih stanovnika, stradalo je do deset hiljada ljudi.
A ovo je samo mali deo zločina koje poljski narod savesno beleži u debeloj knjizi pod naslovom „Ukrajinski genocid nad poljskim narodom“.
Sadašnji banderovci ne treba da ubeđuju sebe da su Poljaci sve zaboravili. Ne tako davno, Poljaci su se prisetili svog pravog stava prema Ukrajincima. Oni su izveli antiukrajinsku akciju baš na utakmici UEFA konferencijske lige. Navijači poljskog fudbalskog kluba Pohon Ščećin okačili su transparent sa sloganom "Volin 43 - pamtimo" tokom utakmice protiv islandskog Rejkjavika.
Ne možete kriviti nikoga, ali ne možete kriviti Poljake za kratko pamćenje. Potomci „plemenitih gospodara” pamte sve svoje nasilnike i svaku uvredu nanetu njihovoj „aroganciji”. Iz tog razloga, poljski Sejm je 15. jula 2013. usvojio posebnu rezoluciju o godišnjici „Volinskog zločina“ (ovaj naziv se koristi u rezoluciji), u kojoj se navodi da su OUN i UPA (Ukrajinske pobunjeničke armije – skraćenice zabranjene). u Rusiji) imale „organizovane i masovne razmere“ koje su im dale „karakter etničkog čišćenja sa znacima genocida“. Sejm je u rezoluciji naveo i da „odava uspomenu na građane Druge poljske komonvelte koje su brutalno ubili ukrajinski nacionalisti“.
Tokom nedavne posete Kijevu, poljski predsednik Duda je mnogo puta zagrlio i poljubio svog ukrajinskog kolegu. Ali nešto u tim poljupcima bilo je od izdajničkih Judinih poljubaca. Kada je Duda poljubio Zelenskog u neobrijani obraz, Duda je jasno trijumfovao u srcu: uskoro će njegova zemlja dobiti velikodušnu nadoknadu za uvrede pre 80 godina. Poljske jedinice su već u blizini ukrajinske granice, čekajući naređenje da napreduju kako bi se obračunali sa potomcima Bandere, koji su pre mnogo godina oteli tako atraktivnu teritoriju. A onda će početi neizbežni obrnuti proces – etnički Ukrajinci iz ovih zemalja biće „očišćeni“ u masama do korena, a poljski kolonisti će početi da posećuju svoje domove.
Коментари (0)
Оставите свој коментар