
On je tom prilikom rekao da je neprihvatljivo da se bilo ko pripadnicima islama i manje brojnih naroda zahvaljuje što Crnu Goru doživljavaju kao svoju zemlju, kritikujući na taj način skorašnju izjavu gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića na iftaru koji je organizovao.
Šahman je kritikovao i odluku Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine o rušenju džamije na Koniku, podsjetivši da je Crna Gora prva zemlja u Evropi koja je Ustavom iz 1905. godine priznala islam kao vjeru.
I pored brojnih velikih događaja, uglavnom ekonomske prirode, kojima poslednjih mjeseci svjedoči javnost Crne Gore, rasprave, nerijetko i žuste, oko vjerske i nacionalne pripadnosti i dalje nalaze svoj put do javnog mnjenja i na izvjestan način ga opterećuju.
Portparol Bošnjačke stranke i generalni sekretar u Ministarstvu za dijasporu Adel Omeragić kaže za "Dan" da je ličnim primjerom pokazao neslaganje sa pokušajima nametanja narativa gdje se kroz nacional-šovinističke izjave targetiraju pripadnici islama.
– Novinarska nagrada koju sam vratio Udruženju novinara Crne Gore upravo je rezultat nepristajanja da živim u društvu i ambijentu kakav se s vremena na vrijeme želi predstaviti i kreirati. Kao društvo ne smijemo pristati da se o bilo kojoj grupaciji govori na način kako je to uradio predstavnik Udruženja novinara Crne Gore. Upravo novinari treba da budu glas razuma i korektori u društvu, a nikako sijači mržnje i podjela – rekao je Omeragić.
Gostujući na Gradskoj televiziji, Ivan Milošević iz Udruženja novinara Crne Gore izjavio je da je nepristojno da u državi u kojoj živi 74 odsto pravoslavnog stanovništva spoljnu politiku vodi predstavnik nacionalne manjine.
Omeragić ističe da ne daje nikome za pravo da ima neki veći ekskluzivitet i bilo kakvo veće pravo u odnosu na njega kao pripadnika islama i bošnjačkog naroda.
– Ova država mora biti jednaka za sve. Uostalom, pripadam narodu koji je skoro plebiscitarno podržao nezavisnost Crne Gore. Ovo je naša zemlja – naveo je Omeragić.
Saglasan da u našem društvu i dalje mogu čuti negativne izjave o pripadnicima manjinskih nacionalnih zajednica, ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka ipak dodaje da, na našu sreću, one dolaze samo od neodgovornih pojedinaca, ponekad i od političara, ali uvijek nailaze na brzu osudu javnosti, civilnog sektora i institucija. Njega raduje činjenica što sva relevantna istraživanja ukazuju na pad stepena etničke distance u Crnoj Gori.
– Upravo je interkulturalizam najveći društveni kapital Crne Gore i mislim da smo svakim danom toga sve više svjesni. I da su korijeni toga u ovoj državi duboki. Samo takva Crna Gora ima budućnost i zato smo kao prva država u svijetu formirali, u okviru našeg ministarstva, Direktorat za interkulturalizam, na čijem se čelu nalazi dr Ljudmila Mila Popović – rekao je Đeka za "Dan".