
Nakon političkih promjena započetih nakon izbora 30. avgusta 2020. godine nova politička elita je najavljivala da će otvoriti Pandorinu kutiju i zaustaviti organizovane kriminalne grupe nastale "zahvaljujući bivšoj vlasti koja je umrežena s njima", ali od tih obećanja do danas skoro ništa nije ispunjeno.
Da li je javnost u zabludi da tužioci treba samo da "pruže ruku" i pohapse najviše funkcionere bivše vlasti, ali neće, ili je stvar u jednostavnom nedostatku dokaza? Da li je nedostatak dokaza ili nešto drugo razlog bezbrižnog ponašanja nekih bivših funkcionera koje su predstavnici nove vlasti već 2020. vidjeli iza rešetaka?
Prvo je pala afera "Koverta". Kada su svi očekivali da je snimak koji je objavio odbjegli biznismen Duško Knežević ključni dokaz o nelegalnom finansiranju DPS-a i reketiranju biznismena, koji vodi direktno do tadašnjeg predsjednika te partije Mila Đukanovića, on je zahvaljujući tužilaštvu i sudovima pretvoren u svoju suprotnost. Prvo je krivično djelo preinačeno u "pranje novca", pa je obustavljen postupak protiv bivšeg gradonačelnika Podgorice Slavoljuba Stijepovića, koji je bio optužen za to krivično djelo.
Umjesto otvaranja Pandorine kutije, nova vlast se zaglavila već na prvom koraku, a totalna blokada je nastupila kod Pandora papira. Od oktobra prošle godine o ovom slučaju se skoro ne govori, a posljednje informacije dao je tužilac i portparol Specijalnog državnog tužilaštva Vukas Radonjić, koji je kazao da je specijalna tužiteljka prikupila obavještenja i određene dokaze i podatke od nadležnih pravosudnih organa Velike Britanije i Švajcarske, u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, kao i određene podatke od poslovnih banaka preko Interpola.
Uprkos tome što su od otvaranja afere "Pandora papiri" prošle skoro tri godine, epilog se i dalje ne nazire.
Predmet je formiran u oktobru 2021. godine povodom izvještaja MANS-a da su bivši crnogorski predsjednik Milo Đukanović i njegov sin Blažo tokom 2012. godine osnovali kompanije na nekoliko of-šor destinacija koje se smatraju "poreskim rajem".
Izvještaji su objavljeni u okviru globalnog projekta istraživanja of-šor poslovanja, nazvanog "Pandora papiri" (Pandora Papers), koji obuhvataju dokumente o tajnom poslovanju osoba iz preko 90 zemalja svijeta, a na kojem je radilo preko 600 novinara iz 117 država.
Đukanović je negirao navode iz ovog istraživanja i saopštio da je 2012. godine, u vrijeme kada nije bio na javnoj funkciji, osnovao firmu Victoria Trust, ali da nije imao nikakvih poslovnih transakcija, niti je otvorio bilo kakav bankarski račun. Optužbe je negirao i Blažo Đukanović.
Velika afera je trebalo da bude i "Ničija kuća" u Podgorici, koju je takođe pokrenuo Duško Knežević, tvrdeći da je milionski vrijedna kuća u Podgorici, u neposrednoj blizini državne vile "Gorica", građena za Mila Đukanovića. O njoj se često govorilo, a nekoliko puta se u javnosti i postavljalo pitanje zašto tužilaštvo o tome ćuti i zašto nešto ne kažu jer "javnost" ima pravo da zna.
I nakon svega tužilac Radonjić nedavno saopšti da o "ničijoj kući" nema ni famoznog izviđaja.
Toliko o tome da je samo pitanje dana kada će biti uhapšene najveće ribe. Za to vrijeme i oni iz bivše vlasti koji su bili u istražnom zatvoru polako ali sigurno izlaze na slobodu, a na njihova mjesta nakon otvaranja sve više problema u bezbjednosnom sektoru mogu doći novi. Baš novi, jer nisu iz bivše vlasti.
Коментари (0)
Оставите свој коментар