
On je u izjavi za "Dan" naveo da do sada nije postojala volja da se tako nešto riješi, jer je svako imao određene primjedbe, što i sada može otežati cijeli proces.
– Ukoliko Evropska unija to bude koordinirala na jedan ozbiljan način, onda je za očekivati da se može doći do makar 50 odsto rješenja u izbornom zakonodavstvu, ocijenio je Vukadinović.
Ističe da Crnoj Gori nijesu potrebna ad hok rješenja koja su se preko noći donosila samo da bi se zadovoljila neka procedura ili nečiji interesi, već je potrebno da princip povjerenja u izbore i fer izbore bude institucionalno riješen.
– Da to ne bude stvar koja se rješava svakih pola godine, za svake izbore, nego da se na institucionalan način to uradi, poručuje Vukadinović.
Osvrnuo se na prethodne godine i rad tadašnjeg Odbora za sveobuhvatu reformu izbornog zakonodavstva, navodeći da je to tijelo jednostavno zastajalo jna dnevnom redu.
– Za očekivati je sada, s obzirom na to da je taj prostor u znatnoj mjeri liberalizovan, kada je u pitanju ponašanje političkih partija, političkih subjekata i nevladinih organizacija kao subjekata u ovom odboru, da se jednostavno odmrzne taj proces i da se krene u reformske tokove, dodaje Vukadinović.
Uslov za izbornu reformu, osim političke volje je, kako smatra Vukadinović, stvaranje uslova za povjerenje građana u sistem institucija koje biraju, kao i formiranje svijesti građana da nešto što je norma mora da se poštuje.
Poslanik Rakočević smatra da je upravo u nedostatku političke volje ili prilježnog rada na izmjenama zakona došlo do neusvajanja makar jednog iz čitavog seta izbornih zakona.
– Do kraja godine smo u obavezi prema evropskim partnerima da usvojimo Zakon o finansiranju političkih partija i izbornih kampanja i da do tada dogovorimo hodogram aktivnosti na reformi preostalih zakona koji su u nadležnosti Odbora, pojasnio je Rakočević za "Dan".
Rakočević je objasnio da Odbor intenzivno radi na Zakonu o finansiranju političkih partija i izbornih kampanja i da je postigao dogovor oko ključnih pravaca reforme, te dobio mišljenje i preporuke ODIHR-a za ključne izmjene.
– Radna grupa koja se bavi isključivo predmetnim zakonom sastala se osam puta i pribavila preporuke nevladinog sektora i državnih institucija, što predstavlja temelj za realizaciju aktivnosti na donošenju zakona do kraja redovnog jesenjeg zasijedanja, naveo je on.
Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu prevazišao je političke podjele, kazao je kopredsjedavajući Odbora Vasilije Čarapić i dodao da postoji snažna volja dvije najveće partije da se reforma završi u aktuelnom sazivu Skupštine.
Čarapić i Rakočević sastali su se juče sa predstavnicima Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, predvođenim šefom delegacije Johanom Satlerom.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar