
Iako su nam svi političari prije dolaska na vlast obećavali da će napokon doći do istinskih promjena, kao i da će se građani zapošljavati na osnovu kvalifikacija, ipak je i dalje partijska knjižica ključ za otvaranje svih vrata. Barem onih državnih, visoko pozicioniranih, koje plaćaju svi građani. Da je partijsko zapošljavanje i dalje prisutno, te da loše prakse treba mijenjati, ali je pitanje koliko ima volje za tim, saglasni su sagovornici "Dana".
Politički analitičar i sociolog Andrija Đukanović kazao je za "Dan" da je partijsko zapošljavanje lako zaustaviti ukoliko se to želi i ako se poštuju zakoni.
– Političko zapošljavanje i jeste cilj mnogih u političkoj sceni. Na taj način se najbolje kupuju glasovi i na pozicije odlučivanja postavljaju podobni ljudi kako bi promicali interese partija. Tu tehniku je do savršenstva razvio DPS i njegovi koalicioni partneri, a nova vlast je nastavila da sprovodi isto. Svi imaju neke izgovore, kao da je to nešto što se stihijski dešava i na šta partije nemaju uticaja, a u stvari sve je dobro koordinirano. Partijsko zapošljavanje je jedna od ključnih sistemskih problema iz kojeg proizilaze mnoge anomalije i štete. Ako vi stavite partijsku pripadnost partiji iznad znanja i profesionalnosti, onda ste u velikoj zabludi iako kratkoročno profitirate – navodi Đukanović.
Međunarodni konsultant za javne politike Marko Begović istakao je za "Dan" da je Vlada na čijem je čelu Dritan Abazović "šampion" u partijskom zapošljavanju.
– Junaci brojnih afera su opet imenovani za pozicije odlučivanja, poput Alije Košute, kao i Nataše Pešić. Jednostavno je stati tome na kraj. Promjena službeničkih propisa, koji će se ograničiti da sem na pozicijama ministara i državnih sekretara ne može biti imenovanja politički eksponiranih lica. Taj standard imamo recimo u Francuskoj. Oni su jedna od rijetkih velikih zemalja koja je spremna da znanje i kompetencije ustupi Crnoj Gori, kako bi i Crna Gora imala sistem javne uprave na usluzi građanima – kazao je Begović.
Dodaje i da ne smijemo zaboraviti na kompanije u državnom vlasništvu.
– Neophodno je postrožiti uslove imenovanja, ne samo u upravnim odborima, već po dubini. To se može uraditi donošenjem novih propisa. Previše je izazova za ovako malu zemlju, ali ova vlada je uspjela da izbjegne hvatanje u koštac s svim problemima koje dominantno tište građane. Umjesto obrazovanja, vladavine prava, brzog ulaska u EU, građanima je dat ugovor sa vjerskom zajednicom koji ne bi uopšte trebalo da bude prioritetan – istakao je Begović.
Klubovi poslanika DPS, SDP-LP, SD, DUA su predali nedavno u skupštinsku proceduru predlog da se glasa o nepovjerenju 43. Vladi Crne Gore. Ovaj predlog je uslijedio nakon što su premijer Dritan Abazović i patriharh SPC u Podgorici potpisali Temeljni ugovor.
Begović navodi da bez obzira zbog čega je inicijativa podnijeta, poslanici imaju dovoljno razloga da obore ovakvu izvršnu vlast.
– Ono što najviše zanima građane je EU agenda, a dobili su produbljivanje podjela, nastavak partijskog zapošljavanja, nepotizma. Nama slijedi ekonomska, socijalna kriza kojoj se niko ne posvećuje. Neko pominje da se neki poslanici neće pojaviti u Vladi, ali to je isto kao da podržavaju Vladu. Svakako, mi ne znamo šta će biti na prvim izborima nakon pada DPS-a. To je jako teško prognozirati. Definitivno imamo ozbiljan pad povjerenja u postojeću političku ponudu. Postoji dovoljno motiva da se izglasa nepovjerenje, a nakon toga jedini put jesu izbori – podvlači Begović.
O sudbini Vlade odlučuje se 19. avgusta. Ipak, pitanje je koliko ćemo Vlada morati da promijenimo da bismo stali na kraj praksi uhljebljavanja. Do sada smo u praksi imali priliku da vidimo da, iako se vlast mijenja, ono što ostaje kao konstanta, jeste partijsko zapošljavanje.
Коментари (1)
Оставите свој коментар