Приступање Европској унији (ЕУ) захтјева процес унутрашње трансформације земље и стални дијалог и сарадњу различитих сегмената државе и друштва, поручила је шефица Делегације Европске уније (ЕУ) у Црној Гори, Оана Кристина Попа.
Она је подсјетила на изјаву предсједнице Европске комисије (ЕК) Урсуле фон дер Лајен, која је, током посјете Подгорици, рекла “желимо да помогнемо Црној Гори да остане на правом путу у процесу приступања ЕУ”.
Када је ријеч о политичким критеријумима приступања, извјештај, како је казала Попа, напомиње да су недостатак дијалога, разне напетости и неповјерење међу поилитичким актерима произвели честе ескалације.
- Политичке подјеле су погоршане, укључујући и унутар владајуће већине. Недостатак конструктивног дијалога свих парламентаних актера спријечио је смислен политички дијалог и резултирао даљом поларизацијом политичког амбијента - казала је Попа.
Она наводи да је препорука ЕУ да се Скупштина ангажује у транспарентан, одлучан и инклузиван дијалог и без даљег одлагања финализира именовања у правосуђу која су на чекању.
Попа је, говорећи о реформи јавне управе, казала да је напредак, генерално гледано, ограничен.
- Остаје забринутост у вези са Законом о државним службеницима и намјештеницима, те великом флуктуацијом кадра, што угрожава капацитет Црне Горе да задржи искусан кадар када је ријеч о питањима везаним за процес приступаја ЕУ у многим секторима - рекла је она.
Попа је нагласила да напредак на путу приступања ЕУ захтијева потпуно функционалну јавну управу.
- Потребно је, што је више могуће, задржати техничку експертизу стечену протеклих година - додала је она.
Према ријечима Попе, владавине права је кључно мјерило за напредак Црне Горе ка чланству.
- Извјештај напомиње да није постигнут напредак у области правосуђа. Спровођење кључних реформи у правосуђу стагнира - рекла је она.
Попа је казала да то укључује институционалне перформансе Судског и Тужилачког савјета.
- Црна Гора мора да приоритетно ријеши сва преостала питања истакнута у мишљењима Венецијанске комисије о Закону од државном туђжилаштву - рекла је она.
Деблокирање ситуације у правосуђу, према ријечима Попе, кључно је за било какав напредак у испуњавању привремених мјерила поглавља 23 и 24 о владавини права.
- Штавише, независност и професионализам правосуђа треба ојачати - додала је Попа.
Она је подсјетила да су у извјештају уочени помаци у борби против корупције, као и да је Агенција за спречавање корупције (АСК) показала проактивнији приступ под новим руководством.
- Упркос овом позитивном тренду, изазови везани за независност АСК, одређивање приоритета, селективни приступ и квалитет њених одлука остају, и захтијевају конкретне напоре - навела је Попа.
Она је подсјетила да је указаност на присутност корупције у многим подручјима.
- Остварен је одређени напредак у области основних права у испуњавању обавеза међународних инструмената и регулативе о људским правима - рекла је Попа.
Она је навела да је потребно уложити додатне напоре на јачању законодавног оквира и оквира за спровођење јавних политика, како би се заштитила права жртава кршења људских права.
- То се посебно односи на дјецу, жене, мањине, укључујући Роме и Египћане, као и особе са инвалидитетом - додала је Попа.
Она је подсјетила да је у документу забиљежен, како је казала, одређени, иако ограничен напредак у области слободе изражавања.
- Све у свему, потребно је више напора у борби против дезинформација, онлајн узнемиравања и говора мржње - навела је Попа.
Она је подсјетила на оцјену да је медијска сцена и даље јако поларизована, често обиљежена политички пристрасним и неузравнотежненим извјештавањем, али и учешћем страних медија из региона.
- Прелазећи на област правде, слободе и безбједности, Црна Гора је остварила неколико успјеха. Међутим, још увијек мора ријешити неке темељне и системске недостатке у систему кривичног правосуђа, укључујући и начин на који се случајеви организованог криминала рјешавају на судовима - навела је Попа.
Она је додала да капацитети за рјешавање питања шверца дувана и прања новца још нијесу на очекиваном нивоу.
- Када је ријеч о имплементацији правне тековине ЕУ, у већини области Црна Гора је постигла добар напредак - додала је Попа.
Она је најавила да ће сјутра службено предати извјештај државним званичницима.
- Приступање захтијева процес унутрашње трансформације сваке земље, као и стални дијалог и сарадњу различитих сегмената државе и друштва”, рекла је Попа.
Постизање коначног циља, како је додала, мора да укључи све сегменте.
- ЕУ је још једном поновила своју подршку приступном путу Западног Балкана, најскорије на самиту ЕУ – Западни Балкан на Брду код Крања - поручила је Попа.
Она је рекла да ЕУ јесте и наставиће да буде главни донатор, трговински партнер и инвеститор у Црној Гори.
- Од избијања пандемије ЕУ континуирано показује солидарност са Црном Гором. Обезбиједили смо преко 115 милиона ЕУР У бесповратним средствума и повољним кредитима, помажући у заштити медицинских радника, побољшању јавне здравствене заштите и очувању хиљада радних мјеста”, додала је она.
У дугорочнијом перспективи, Попа је казала да ЕУ мобилизује улагања вриједна 30 милијарди ЕУР у оквиру свог економског и инвестиционог плана за Западни Балкан.
“У првој фази плана, Комисја планира да подржи стратешке инфраструктурне пројекте у Црној Гори , укључујући саобраћај и управљање отпадом”, рекла је Попа.
Упитана да прокоментарише оцјене из извјештаја да нека од министарстава нијесу показала довољно посвећености и конструктивног ангажмана у процесу приступања Унији и да ли би то значи да би требало доћи до реконструкције у смислу да се повећа број министарства, Попа је казала да ЕУ ништа не препоручује Влади када су у питању интерне политике.
Она је поручила да држава мора да пронађе најбоље изборе за себе.
“На самом почетку смо казали да је важно да се Црна Гора ослони на већ постојећу експертизу. Потребне су године да би се схватио овај комплексни процес. Било је сектора гдје су ствари ишле добро, а и оних гдје нијесу“, казала је Попа.