
Predsjednik Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje Dragan Krapović, član Odbora Predrag Sekulić i članice Odbora Danijela Đurović, Jelena Božović i Suada Zoronjić su zajedno sa direktorom Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje, Josipom Đuraškovićem, tehničkim direktorom Ivanom Špadijerom i vodećom inženjerkom Marijanom Zenović, obišli lokaciju vodoizvorišta Bolje sestre kako bi se upoznali sa posljedicama antropogenih aktivnosti u neposrednoj zoni sanitarne zaštite vodoizvorišta, stanjem vodoizvorišta i pregledom situacije uzrokovane ekpoatacijom pijeska i šljunka.
- Tom prilikom su se upoznali da je 2010. godine minimalna izdašnost iznosila između 2000-2200 l/s; u periodu 2010-2015. na profilu preliva je izmjeren protok od 1400-2000 l/s; tokom 2015. i 2016. godine minimalna izdašnost izvora Bolje sestre iznosila je između 1300 – 1500 l/s, što je na donjoj granici količina potrebnih u drugoj fazi; u periodu između 2017. i 2019. godine dolazi do dodatnog blagog pada izdašnosti u odnosu na prethodni period pri čemu se srednja minimalna izdašnost smanjuje sa oko 1200 l/s do 1000 l/s; tokom 2020. godine dolazi do naglog i dramatičnog pada izdašnosti sve do vrijednosti od 334 l/s i tokom 2021. godine dolazi do dodatnog pada, kada je izmjerena do sada najniža vrijednost protoka na prelivu od svega 265 l/s. Kada je u pitanju uticaj klimatskih promjena na izdašnost izvorišta zaključeno je da generalno postoje indicije da se u narednom periodu na globalnom prostoru jadranskog sliva Crne Gore može očekivati smanjenje padavina. U elaboratu o procjeni uticaja na životnu sredinu, koji je rađen za potrebe projekta regulacije vodotoka rijeke Morače iz 2011. godine, navedeno je da je u cilju adekvatne zaštite izvorišta Bolje sestre neophodno da se ograniče svi iskopi do kote 10mnm, kao i da je smanjeni hidraulički gradijent između Grbavaca i Boljih sestara smanjio brzine i doticaje podzemnih voda, što je utvrđeno u okviru sprovedenih studija i istražnih radova. Razgovarano je o dugoročnim rešenjima kao što su: zahvatanje i transport vode iz dodatnih izvora u zoni Malog Blata; remedijacija korita rijeke Morača i uspostavljanje pređašnjeg stanja podzemnih voda; izgradnja novog vodozahvata, bunarskog tipa, kojim bi se voda izvorišta Bolje sestre zahvatala sa nižih kota, kao i izgradnja postrojenja za prečišćavanje voda na lokaciji Bolje sestre. Takođe, ukazano je i na neophodna kratkoročna rešenja kao što su povremena izgradnja privremenih nasipa u koritu rijeke Morača i nabavka i ugradnja postrojenja za prečišćavanje vode iz neposredne blizine izvorišta, kapaciteta 300-500 l/s. - navode u saopštenju.
Istaknuto je da je Uprava Regionalnog vodovoda, u cilju zaštite i kontrole, uspostavila direktnu saradnju sa Upravom policije, čime je uspostavljen novi modalitet podnošenja prijava o uočenim nelegalnim radnjama, čime je ostvaren pomak u odnosu na prethodni period.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar