
Skupština može obavljati svoju funkciju do izbora novog saziva, kazala je predsjednica parlamenta Danijela Đurović, objašnjavajući da Ustav u tom dijelu nije predvidio nikakva ograničenja.
Kako je pojasnila, Ustav, kao najviši pravni akt, ne predviđa ograničenja i obaveze parlamenta u slučaju raspuštanja.
Đurović je za TVCG kazala da je evropska praksa da parlament nastavlja da radi u punom kapacitetu sve do konstituisanja novog saziva.
– Ni sa te strane nema ograničenja da parlament obavlja sve poslove sve do sazivanja novog saziva Skupštine, već je preporuka da se Skupština skrupulozno ponaša u dijelu da ne bi trebalo da donosi neke posebno značajne akte, recimo da je u pitanju donošenje novog budžeta. Takođe, treba napomenuti da Zakon o izboru odbornika i poslanika predviđa da mandat poslanika traje do konstituisanja Skupštine u novom sazivu – rekla je Đurović.
S druge strane, opozicija smatra da parlament ne treba da radi u punom kapacitetu i da je tako nešto pravno besmisleno.
Lider Liberalne partije Andrija Popović kazao je za "Dan" da je Skupština Crne Gore legitimno raspuštena na osnovu Ustava i izmjena zakona o predsjedniku.
– Takođe, Vlada je smijenjena prije osam mjeseci i nema stalne parlamentarne većine, pa je politički nemoralno održavati sjednice plenuma i radnih tijela. Posebno je skandalozno obavljeno ponovno odlučivanje o Zakonu o izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi, kojim se derogira kadrovska politika javnog sektora,otvara mogućnost da na rukovodeća mjesta u organima lokalne uprave dođu partijske osobe bez kvalifikacija, suprotno stavovima Evropske unije (EU). Kako nemamo usvojene zakone o Skupštini i Vladi,sve je moguće i dozvoljeno – naveo je Popović.
Član Predsjedništva Socijaldemokrata (SD) Onur Babaić kazao je da je još jedan u nizu primjera apsurdnosti u Crnoj Gori ocjena predsjednice parlamenta da Skupština treba da radi u punom kapacitetu, iako je predsjednik države prije nekoliko dana donio ukaz o njenom raspuštanju.
– Zaista je smiješno koliko pojedinci iz definitivno odlazeće vlasti nastoje da stvore privid redovnosti funkcionisanja sistema kako bi sebe ubijedili da se i dalje nalaze na pozicijama odlučivanja – navodi Babaić.
Kako je dodao, očigledno je da misle da su zakoni i Ustav samo preporuka, a ne obavezujući akti.
– Vlada koja je izgubila povjerenje i Skupština koja je raspuštena, ali koje nastoje da rade u punom kapacitetu, dva su primjera koja ulaze u arhiv političke besmislenosti – zaključio je Babaić.