
Nije lako biti žena u politici u Crnoj Gori, jer su zbog političkih stavova osuđivane više nego njihove muške kolege, a često su i mete mizoginih napada, tako da smo i dalje daleko od rodne ravnopravnosti, saglasne su političarke sa kojima smo razgovarali na ovu temu. Iako bi žene lakše riješile političku krizu u kojoj se Crna Gora trenutno nalazi, bavljenje politikom i dalje se dominantno smatra "muškom profesijom". I dok na čelu najvišeg zakonodavnog organa imamo ženu, i to nakon dvije decenije, još uvijek čekamo predsjednicu države ili vlade, koja je potrebna našoj zemlji.
Potpredsjednica Socijaldemokrata Milica Lekić kazala je za "Dan" da je Crna Gora odavno trebalo da ima žene na ključnim pozicijama.
– Sposobne žene, a ima ih napretek u politici i civilnom sektoru, koje će iskoračiti u odnosu na pojam politike kao agresivne borbe ega i svesti je na mjeru djelanja u korist zajednice. Nažalost, politika današnjice je pretvorena u borbu za dominaciju dominacije radi, umjesto u sistem zasnovan na razumu i mudrosti. Uvjerena sam da će taj preokret u određenom momentu napraviti žene u politici, jer one to i mogu i hoće – istakla je Lekić.
Razlog tome što je u crnogorskoj politici i dalje malo žena u političkom životu je, između ostalog, činjenica da je naše društvo negdje na pola puta.
– Jesmo donekle otvorili put ženama na najvažnije pozicije, ali samo ako paralelno može da stoprocentno ispuni porodične i druge obaveze, što je gotovo nemoguće bez podrške, koje često nema. Dodatno, žene su česta meta mizoginih napada, čemu smo svjedočili u prethodnom periodu, pa je unapređenje primjene zakona na tom polju još jedan važan razlog da žene budu na ključnim pozicijama. Ipak, nije ni svaka žena jednako prokrčila put ostalima u politiku. Naime, nerijetko se žene u politici bave "ženskim" temama, ili pak krajnjoj desnici služe kao glasnogovornice narativa o "ženi, majci, kraljici", čime, zapravo, samo jačaju pogrešne poruke. Kad sve svedemo, crnogorskoj politici su potrebne žene, sposobne i mudre, koje politički lideri neće koristiti za svoje ciljeve, već obratno. A takvih žena ima – rekla je Lekić.
Funkcionerka Socijalističke narodne partije (SNP) Milosava Paunović rekla je za "Dan" da iako je situacija danas malo bolja, prije svega zahvaljujući zakonski predviđenim kvotama, i dalje nije na zadovoljavajućem nivou.
– Stiče se utisak da su u pitanju samo kvote jer žene su često na listama u svojim partijama da bi se zakonski uslov zadovoljio, a na ključnim mjestima odlučivanja zapravo ih nema. Imamo slučaj trenutno da po drugi put imamo ženu na mjestu predsjednice Skupštine, kao i na mjestu potpredsjednice, ali ni u aktuelnom sazivu Vlade, kao ni u prethodnim, žene nijesu zastupljene onoliko koliko bi trebalo. Sve dok se ne bude vodilo računa o kvalitetu ženskih predstavnika, a ne o kvantitetu, situacija neće biti bolja – smatra Paunović.
Prema njenim riječima, izuzetno je teško baviti se politikom u Crnoj Gori.
– Žene su izložene raznim napadima, izlivima mržnje i mizoginije, raznim zlonamjernim komentarima i postupcima, koji vrlo često prelaze u sferu krivične odgovornosti. Mehanizmi zaštite, naročito u sferi društvenih mreža, veoma su slabi, tako da je situacija definitivno demorališuća za učešće žena u politici. Izlivi mržnje samo zato što je neko žena, bez ulaska u suštinu njenih djela i riječi, šalje samo jednu poruku, a to je da žena nema šta da traži u politici. Ipak, nadam se da će se situacija promijeniti i da ćemo naći načine i mehanizme da ohrabrimo žene i da im omogućimo bezbjedan javni život i nastup, bez straha od napada na psihički i fizički integritet. Poruka svim ženama jeste: ne dajte da vas zaplaše, ne obraćajte pažnju na zlurade komentare, bavite se politikom, uzmite učešća u kreiranju politika i javnog života i istrajte u tome – podvukla je Paunović.