/ -SRDJAN BOLJEVIC
24/01/2025 u 07:00 h
Mili PrelevićMili Prelević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Spajić bi da Skupština prati Vladu, Mandić ne želi silu

Politička kriza u Crnoj Gori izaziva sve veću zabrinutost, ne samo u domaćoj javnosti, već i među evropskim partnerima. Iako evropski put Crne Gore formalno nije ugrožen, ozbiljni izazovi u funkcionisanju ključnih institucija i duboke podjele između vlasti i opozicije bacaju u sjenku sve druge političke procese.

Uprkos svim naporima Vlade i premijera Milojka Spajića da minimiziraju problem, blokada rada parlamenta i odbijanje opozicije da učestvuje u dijalogu sve očiglednije komplikuju politički život u zemlji. 

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić juče je pokušao da pokrene dijalog sa opozicijom, čije je predstavnike na sastanak kako bi pronašli rješenje za izlazak iz krize. Ipak, opozicija je odbila poziv, uz poruku da nema razloga za razgovor sa "inspiratorom ustavnog puča". Mandić je prethodno poručio da ne želi da koristi silu i da nije spreman da pribjegava metodama svojih prethodnika.

Mandić još nije odlučio o kazni za poslanike: Želim da nađemo kompromis

– Parlament mora biti mjesto dijaloga i kompromisa, a ne sukoba i nasilja – naglasio je Mandić, uz napomenu da bi za samo pet minuta mogao riješiti situaciju, ali ne želi da to uradi na način koji bi pogoršao situaciju.

Premijer Milojko Spajić se na marginama Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu sastao sa specijalnim izaslanikom EU za Zapadni Balkan Miroslavom Lajčakom. U fokusu razgovora bila je aktuelna politička situacija i dalji koraci koje Crna Gora mora preduzeti na putu ka Evropskoj uniji. Lajčak je pohvalio napredak zemlje, posebno zatvaranje tri pregovaračka poglavlja, ali je upozorio da je stabilnost institucija preduslov za dalji napredak.

– Proces proširenja je ponovo živ, ali pitanje je kako iskoristiti prozor šansi koji je sada otvoren – naveo je Lajčak.

Spajić sa Lajčakom u Davosu: Proširenje Evropske unije realnost, Crna Gora da iskoristi prozor šansi koji je otvoren

On je istakao da je potrebno da Skupština prati Vladu kako bi reformski procesi tekli neometano.

Spajić je ponovio da je evropska integracija najvažniji cilj Vlade i pozvao na jedinstvo u parlamentu.

– Usvajanje budžeta i nastavak reformi su ključni, ne samo za stabilnost unutar zemlje, već i za zadržavanje povjerenja evropskih partnera – kazao je premijer.

Opozicija, sa druge strane, ostaje čvrsta u stavu da se redovan rad parlamenta ne može nastaviti dok se ne poništi, kako tvrde, neustavna odluka o penzionisanju sudije Ustavnog suda Dragane Đuranović. Lider Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković izjavio je da je neophodno konsultovati Venecijansku komisiju kako bi se utvrdilo da li je došlo do kršenja Ustava.

Nikolić: Odbili smo poziv Mandića, on je glavni inicijator ustavnog puča

– Dok se ta odluka ne poništi, nema povratka redovnog parlamentarnog života – poručio je Živković.

Dodatni problem predstavlja nedostatak spremnosti za kompromis. Iako je šef kluba poslanika DPS-a Andrija Nikolić naveo da opozicija želi dijalog, istovremeno je saopštio da nema pregovaranja sa "inspiratorom ustavnog puča". Ovaj stav jasno ukazuje na duboko nepovjerenje između dvije strane, što dodatno komplikuje mogućnost postizanja dogovora.

Iako su pozicije vlasti i opozicije naizgled nepomirljive, nastavak blokade parlamenta ugrožava ne samo unutrašnju stabilnost, već i evropsku budućnost zemlje. Apel premijera Spajića da sve političke snage stave interese Crne Gore ispred partijskih interesa ostaje jedina racionalna opcija. Zajednički zaključak Spajića i Lajčaka da Skupština mora pratiti rad Vlade predstavlja jasnu poruku da se rješenje mora pronaći unutar institucionalnog okvira.

Evropski put Crne Gore još uvijek nije doveden u pitanje, ali je politička kriza pokazatelj da se stabilnost ne može uzimati zdravo za gotovo. Ukoliko se hitno ne pronađe rješenje, posledice mogu biti dalekosežne, kako za političku scenu u zemlji, tako i za našu evropsku perspektivu.

U Briselu zabrinuti

Politička kriza u Crnoj Gori izaziva zabrinutost u Evropskoj uniji, koja od Crne Gore očekuje stabilnost i kontinuiran napredak u reformama. Iako je Lajčak izrazio optimizam povodom napretka koji je zemlja postigla u integracijama, upozorio je da će svaki zastoj u radu institucija usporiti proces.

Evropska unija je više puta saopštila da su politička stabilnost, vladavina prava i efikasnost institucija osnovni preduslovi za članstvo u EU. U tom kontekstu, aktuelna situacija u Crnoj Gori ne predstavlja samo unutrašnji problem, već i test sposobnosti zemlje da odgovori na zahtjeve na evropskom putu.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
24. januar 2025 07:00