
Da je tako pokazalo je i glasanje na sjednici Vlade, kada je ministarka saobraćaja Maja Vukićević, kadar Demokratske narodne partije (DNP), jasno pokazala rezerve prema tim sporazumima.
Predsjednik DNP-a Milan Knežević kaže da niko iz te stranke nije bio upoznat sa namjerom premijera Spajića da potpiše sporazume sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima. On je u razgovoru za Njuzmaks Balkan kazao da su kasnije na sjednici Vlade njihovi predstavnici upoznati sa tom inicijativom.
Ministarka Vukićević, koja je i potpredsjednica DNP-a, na elektronskoj sjednici Vlade nije podržala Predlog osnova za vođenje pregovora i zaključivanje sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata.
– Razlog za to je što imam određene rezerve prema predloženom sporazumu. Ne protivim se investicijama – naprotiv, smatram da su potrebne Crnoj Gori. Međutim, Velika plaža je prirodno bogatstvo koje treba da sačuvamo, i ne mislim da je dobro da se cijela njena teritorija ustupi investitorima bez prethodnih jasnih garancija i analiza – objasnila je Vukićević.
Ona smatra da ovakvi projekti moraju biti dobro razmotreni, uz potpunu transparentnost, kako bismo bili sigurni da su u najboljem interesu države i građana.
Predsjednik DNP-a Milan Knežević upozorava da je dodatno sporno to što je Vlada odlučila da o ovim sporazumima odlučuje Skupština, bez prethodne javne rasprave i šire saglasnosti.
– Nismo znali da li će to biti u nadležnosti odlučivanja Skupštine ili ne, i smatrali smo da je to vrlo problematično. Prije nego što to dođe na dnevni red Skupštine, treba povesti ozbiljnu javnu raspravu, kako bi se na pravi način donijela odluka dominantno u interesu naše države – poručio je Knežević.
Sumnje u zakonitost postupka iznio je i MANS, čiji predstavnici upozoravaju da sporazumi predviđaju mogućnost ustupanja državnog zemljišta bez javnog poziva, što bi značilo da se ključni resursi mogu dodijeliti iza zatvorenih vrata.
– To piše u sporazumu i meni je taj dio problematičan. Ako izuzimate dio najvažnije zakonske regulative, onda je neophodno da dobijemo objašnjenje zbog čega je to tako. Takođe nam je problematično što bi zakup trebalo da bude na 99 godina, a po Zakonu o državnoj imovini, mislim da to ne postoji kao zakonska mogućnost – ukazao je Knežević i dodao da premijer po povratku iz UAE mora otvoriti dijalog sa liderima parlamentarne većine i otkloniti sve nedoumice.
Poslanik Pokreta Evropa sad Miodrag Laković poručio je koalicionim partnerima da, ukoliko su promijenili stav prema potpisanim dokumentima, treba da preispitaju i svoje mjesto u izvršnoj vlasti.
– Prilikom formiranja 44. Vlade, sa koalicionim partnerima je potpisan sporazum kojim se definišu prioriteti rada Vlade i parlamentarne većine, kad je u pitanju spoljna i unutrašnja politika, što je kasnije potvrđeno i "Barometrom 26". Ako je u međuvremenu DNP, ili bilo ko od konstituenata većine, redefinisao svoj odnos prema ovim dokumentima, pozivamo ih da preispitaju svoje učešće u Vladi – napisao je Laković na mreži Iks.
On je naglasio da PES neće odustati od proklamovanih ciljeva i da ti prioriteti ostaju aktuelni do njihovog ispunjavanja.
Na ovu poruku reagovala je portparolka DNP-a Jovana Todorović, poručivši da Lakovićeve "prijetnje" ne zaslužuju ozbiljan komentar.
– DNP neće napuštati Vladu na poziv Lakovića, već ga ohrabrujemo da iskoristi svoj uticaj i kod premijera Spajića izlobira da on pokrene inicijativu o isključenju DNP-a iz parlamentarne većine – odgovorila je Todorović funkcioneru PES-a.
Poruke koje dolaze iz DNP-a i PES-a ukazuju na dublje pukotine unutar vladajuće strukture, koje bi, ukoliko se ne prevaziđu kroz institucionalni dijalog, mogle prerasti u ozbiljnu političku krizu. Očekuje se da će se po povratku u zemlju premijer Spajić suočiti sa zahtjevima za pojašnjenja, ali i za moguću reviziju pojedinih odredaba sporazuma sa UAE.
Коментари (0)
Оставите свој коментар