Za Gašaja / -Foto: RTCG
04/05/2023 u 16:35 h
Ivona DrobnjakIvona Drobnjak
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ustavni sud se još ne izjašnjava o Zakonu o predsjedniku

Veoma je važno da Ustavni sud donese odluku u ovom predmetu. To je trebalo da uradi i do sada, nezavisno od toga ko je predsjednik, kazao je Radulović

Iako je Ustavni sud 24. marta donio odluku o prioritetnom razmatranju inicijativa za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti izmjena i dopuna Zakona o predsjedniku Crne Gore, još uvijek nema izjašnjenja o tom pitanju. Ni nakon mjesec dana čekanja nismo dobili odgovor na pitanje kada će se razmatrati ovaj akt.

Inicijative za pokretanje postupka Ustavnom sudu podnijeli su savjetnik predsjednika države za ustavni sistem i pravna pitanja Boris Bastijančić i NVO Centar za demokratsku tranziciju (CDT).

I novoizabrani predsjednik Crne Gore Jakov Milatović izrazio je nadu da će Ustavni sud ubrzo donijeti odluku po inicijativi za ocjenu ustavnosti potencijalno spornih izmjena Zakona o predsjedniku.

Skupštinski odbor: Izmjene zakona ustavne

Ustavni odbor je prije nedjelju dana donio mišljenje da izmjene i dopune Zakona o predsjedniku obezbjeđuje poštovanje Ustava i da nema osnova za prihvatanje inicijativa za ocjenu njegove ustavnosti koje su podnijeli savjetnik za ustavni sistem i pravna pitanja predsjednika Crne Gore Boris Bastijančić i NVO Centar za demokratsku tranziciju.

Odbor je predložio Ustavnom sudu da odbaci inicijative za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predsjedniku Crne Gore, koji je usvojen u decembru prošle godine.

Član odbora Dragan Bojović (DF) je kazao da Zakon o predsjedniku nije neustavan.

– Ovaj Zakon o predsjedniku je donesen kao odgovor na očito neustavno ponašanje bivšeg predsjednika Mila Đukanovića. U više navrata je očigledno kršio Ustav i o tome se malo pričalo u javnosti. Više se pričalo da je ovaj Zakon o predsjedniku neustavan, iako nije – kazao je tada Bojović.

On je istakao da je Đukanović prekršio Ustav jer nije predložio mandatara za sastav nove vlade iako je to propisana ustavna obaveza.

On je poručio da je za funkcionisanje institucionalno-pravnog poretka od krucijalne važnosti postojanje nesporno utvrđenih nadležnosti predsjednika.

– Očekujem da sve nedoumice u tom smislu budu otklonjene, kako bih funkciju predsjednika od prvog dana svog mandata mogao da vršim u punom kapacitetu, saglasno Ustavu i volji preko 220 hiljada građana koji su mi na izborima dali povjerenje – napisao je Milatović na Tviteru.

Pravnik Veselin Radulović kazao je za "Dan" da je veoma važno da Ustavni sud donese odluku u ovom predmetu.

– To je trebalo da uradi i do sada, nezavisno od toga ko je predsjednik i nezavisno od činjenice što je gospodin Milatović izabran za novog predsjednika i što on izražava nadu da će odluka biti uskoro donesena. Izmjene zakona o predsjedniku su očigledno nesaglasne sa Ustavom i već su u praksi proizvele dosta posljedica, a u takvim slučajevima je veoma važno da Ustavni sud reaguje promptno. To nije bilo moguće u periodu kada zbog neozbiljnosti političara Ustavni sud nije bio funkcionalan. Nažalost, ni nakon što je sud postao funkcionalan odluku u ovom predmetu još uvijek nemamo – istakao je Radulović.

Izmjene Zakona o predsjedniku usvojene su u decembru 2022. godine. Venecijanska komisija je preporučivala poslanicima da ne usvoje Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o predsjedniku, navodeći da se tim zakonom mijenjaju ovlašćenja propisana Ustavom kroz "običan zakon".

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
31. mart 2025 18:00