
Da vladajuća većina nije uvijek spremna da za problematične teme konsultuje evropske institucije i da ne želi da se misterija oko dogovorene saradnje sa Emiratima riješi posredstvom Brisela, pokazuje to što je Vlada dokument već predala Skupštini i predlaže da se usvoji po hitnom postupku.
Kako bi se razriješile dileme, otklonile sumnje u nezakonitost dogovorene saradnje sa UAE, ali se i ogradili od odgovornosti, dio poslanika očekuje da o tom pitanju svoj sud daju međunarodne institucije. Iz DNP-a su kazali da će ocjenu zakonitosti ugovorene saradnje tražiti od Evropske komisije i najavili da će pisati evropskoj komesarki za proširenje Marti Kos. Da Vlada neće čekati stav Brisela, govori činjenica da je dokument već u skupštinskoj proceduri i čeka da se poslanici o njemu izjasne po hitnom postupku.
Da je najmanje što bi parlament u cilju riješavanja dilema u vezi sa sporazumom mogao da uradi – da sačeka sa odlučivanjem dok ne dobije mišljenje EU, smatra izvršna direktorica Akcije za socijalnu pravdu Ines Mrdović. Kako navodi, za razliku od nedavne situacije, kada je spor oko Ustavnog suda riješen obraćanjem VK, sada nema opozicije koja blokira parlament i insistira na uključivanju međunarodnih institucija.
– Vidimo da, za razliku od situacije sa sudijom Ustavnog suda, zbog čega je vodeća opoziciona DPS blokirala rad parlamenta i rezolutno insistirala na mišljenju VK, sada to isto ne čine u odnosu na pitanje sporazuma sa UAE. Razloge treba tražiti u činjenici da je tokom svoje vladavine upravo DPS izdala vrijedne lokacije u višedecenijske zakupe (čak pet lokacija na 90 godina) i kreirala privilegovani zakonski okvir za strateške investitore, koji su ovdje prevashodno došli da od naših resursa izvuku što više profita. Svjedočimo takođe i licemjerstvu pojedinih partija, koje sada obavještavaju evropske institucije o ovom poslu, a prethodno su omogućile gradnju brojnih energo objekata na milionima kvadrata državne zemlje, što će se tek pokazati kao veliki problem u zemlji – kazala je Mrdović za "Dan".
Kako je ocijenila, mišljenje EU u ovom slučaju bi bilo svrsishodno, ali smatra da je teško očekivati da zvanični Brisel iznese potpuno otvoreni stav o ovom pitanju.
– Vjerovatnije da bi to bilo iskazano rezervisanim diplomatskim rječnikom i u situaciji gdje ne bi problematizovao ovaj sporazum, ali i u situaciji gdje ne bi blagonaklono gledao na njega. Geostrateški interes EU je priključenje Crne Gore i tom cilju će sve biti podređeno. Takođe, lično ne vjerujem da će se neko u evropskim institucijama pretjerano potresati zbog toga što naše vlasti namjeravaju da daju nekom stranom investitoru naše domaće resurse, jer to prevashodno pogađa naše građanstvo, a ne i stanovnike evropskih zemalja – kazala je Mrdović.
Profesor i politički analitičar Srđan Vukadinović smatra da nije dobro da se u ovakvim situacijama posreduje. On je za "Dan" kazao da slanje ovakvih inicijativa ka Evropskoj uniji, kao i u slučaju nedavne inicijative upućene Venecijanskoj komisiji oko penzionisanja sudije Ustvanog suda, zapravo predstavljaju predavanje našeg suvereniteta i slanje jedne loše poruke.
Brojne su reakcije, a i negiranja izjava premijera Milojka Spajića.
Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu je saopštio da je sa zaprepašćenjem ispratio intervju premijera Crne Gore Milojka Spajića, u kojem je, kako kaže, iznio niz stavova i tvrdnji koje su u potpunosti u suprotnosti sa onim što je prethodno saopštavao odbornicima i predstavnicima lokalne samouprave u Ulcinju.
– Neistinita tvrdnja premijera da nije bilo govora o konkretnim projektima na Velikoj plaži. Naprotiv, odbornicima Skupštine opštine Ulcinj jasno je rečeno da postoji ozbiljno interesovanje za investicije na prostoru Velike plaže, što predstavlja konkretan i vrlo osjetljiv lokalni resurs. Dodatno, premijer je u intervjuu rekao da nema informacije o projektima za koje su navodno zainteresovani investitori iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, da bi zatim, na direktno pitanje novinara, priznao da je imao komunikaciju sa gospodinom Alabarom, koji je, kako kaže, zainteresovan za "veliki projekat na primorju". Ova kontradiktornost sama po sebi baca sumnju na transparentnost i konzistentnost vladine komunikacije, kazao je Nimanbegu.
Pokušaj premijera da lično diskredituje njegov integritet, predstavljajući ga kao osobu koja "priča različite verzije priče", kako dodaje Nimanbegu, predstavlja nisko i nedolično ponašanje koje ne priliči premijeru jedne suverene države.
– Na svim našim sastancima, a bilo ih je šest u deset dana, bili su prisutni poslanici, predsjednici opština i drugi predstavnici političkih partija. Od prvog dana jasno i dosljedno ukazujem na potrebu da se svaki investicioni plan u Ulcinju uskladi sa važećom planskom dokumentacijom, principima održivog razvoja i interesima lokalne zajednice, sve ostale konstatacije predstavljaju grubu neistinu – naveo je on.
Коментари (1)
Оставите свој коментар