Politička odluka odavno je donesena, iako konkretni benefiti za građane nisu vidljivi, kazao je za Adrija televiziju politički analitičar Srđan Vukadinović, komentarišući nedavno održanu međuvladinu konferenciju, na kojoj je naša država privremeno zatvorila pet poglavlja.
On smatra da Evropska unija više ne predstavlja temeljne vrijednosti, već skup procedura i formalnosti koje ne nose suštinsku težinu, imajući u vidu da su dva važna poglavlja koje je prethodno blokirala Francuska privremeno zatvorena, kako kaže, preko noći.
– To su dva pitanja koja su veoma bitna za Crnu Goru, a koja se tiču poljoprivrede i ribarstva. Sasvim je jasno da je tu u pitanju neka politička odluka, a ne odluka koja se zasniva na sistemu vrijednosti. Crnoj Gori je sistem vrijednosti mnogo potrebniji nego procedure. To je kvalitet koji bi Crnu Goru trebao da vodi naprijed – rekao je Vukadinović.
Ističe da naša država uzalud postupa prema diktatima Unije, pogotovo kada je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, ukoliko pomenute vrijednosti ne postoje u društvu.
– Tu se posebno misli na poglavlja 23 i 24, koja će biti najkompleksnija u smislu zadovoljenja određenih zahtjeva. Sva ova procedura ne uliva povjerenje da građani mogu da očekuju neki boljitak, jer je sve u nekim hipotetičkim okvirima. Upitno je i koliko je realna priča da ćemo imati upliv investicija i fondova iz Evropske unije – ocijenio je Vukadinović.
