Dok crnogorski zvaničnici ističu da je brod njihovo legitimno vlasništvo, hrvatski predstavnici tvrde suprotno, što dovodi do novih tenzija u odnosima dviju zemalja.
U crnogorskim parlamentarnim partijama smatraju da brod "Jadran" pripada Crnoj Gori. Međutim, jedni prvenstveno ističu važnost dobrosusjedskog dijaloga u tom kontekstu, a drugi upozoravaju da se prije svega moraju štititi nacionalni interesi.
Iz Građanskog pokreta URA ističu da je brod "Jadran", kao što su više puta saopštili, crnogorski.
– Posljednja dešavanja u vezi sa ovom temom pokazala su da Vlada Crne Gore nije posvećena zaštiti nacionalnih interesa i da bi za svoje fotelje dali i Crnu Goru, a ne brod "Jadran". To je tužno i poražavajuće za ovu državu i društvo. Zato je potrebno da ova vlada što prije završi svoj mandat – kazali su za "Dan" iz GP URA.
Iz kluba poslanika Pokreta Evropa sad za "Dan" su saopštili da je "Jadran" formalnopravno u vlasništvu Crne Gore, ali naglašavaju važnost dobrosusjedskog dijaloga.
– Sigurni smo da se to pitanje, kao i sva ostala pitanja koja su dio zajedničkog jugoslovenskog nasljeđa, može riješiti u duhu iskrene dobrosusjedske saradnje i na obostrano prihvatljiv način – naveli su iz PES-a u odgovoru na naše pitanje.
Ističu da su partnerski odnosi sa susjedima ključni za evropsku budućnost Crne Gore.
Iz Službe za odnose s javnošću Demokratske Crne Gore u odgovoru dostavljenom "Danu" podsjetili su na izjavu ministra odbrane i potpredsjednika te stranke Dragana Krapovića.
–Naime, on je u maju 2024. godine jasno stavio do znanja da neće biti pregovora o vlasništvu nad "Jadranom". Nepodijeljeni stav Vlade Crne Gore jeste da je školski brod "Jadran" potpuno legalno i legitimno u vlasništvu države Crne Gore, i to će tako i ostati – izjavio je Krapović.
On je istakao značaj broda kao simbola identiteta i kulturno-istorijskog nasleđa Crne Gore.
– "Jadran" je potpuno legalno i legitimno u vlasništvu Crne Gore, i oko toga ne može biti razgovora. Mi smo spremni na eventualni dijalog, ali ne i na pregovore o vlasništvu – poručio je tada Krapović.
Istim povodom, poslanik DNP-a Vladislav Bojović naglasio je da Crna Gora ne smije dozvoliti da bude ucijenjena.
– Ona mora da brine o svojoj imovini, državnim interesima i dostojanstvu – kazao je Bojović.
Poslanik Demokratske partije socijalista Mihailo Anđušić o školskom brodu "Jadran" govori kao o vlasništvu naše države. On je ranije saopštio da DPS smatra "Jadran" vlasništvom Crne Gore, ali naglašava potrebu za diplomatskim pristupom u rješavanju ovog pitanja. On je ukazao na važnost izbjegavanja zaoštravanja retorike i potrebu za intenzivnim diplomatskim razgovorima kako bi se postigao konsenzus između Crne Gore i Hrvatske.
Bilateralne konsultacije između ministarstava vanjskih poslova Crne Gore i Hrvatske o rješavanju otvorenih pitanja počeće 27. januara, najavili su šefovi diplomatija dviju država Ervin Ibrahimović i Gordan Grlić Radman.
Adrijan Vuksanović iz Hrvatske građanske inicijative pozdravio je ove razgovore.
– Očekujem da će ovo biti godina revitalizacije odnosa između Podgorice i Zagreba – izjavio je Vuksanović.