
Predsjednik Sindikata prosvjete Crne Gore Radomir Božović kazao je za "Dan" da je prethodna kalendarska godina bila veoma turbulentna za nastavnike, jer su radili u kovid uslovima, uz uvećan obim posla koji nije adekvatno nagrađen niti prepoznat od strane nadležnih. Božović ističe da je prosvjeta decenijama unazad zapostaljena – da su učionice neopremljene informatičkom opremom, pa su u većini škola kreda i tabla glavno sredstvo kojim treba da motivišu učenike.
– Izgleda da su morali da prođu izbori kod nas da bismo ostvarili tješnju saradnju s Ministarstvom prosvjete, koja je sada obećavajuća i kroz koju očekujemo da će položaj prosvjetnog radnika biti poboljšan. S obzirom na uslove rada kvalitet nastave nije bio na najvišem nivou, ali smatram da se u ovim uslovima nije moglo više. Osim plata, ni položaj prosvjetnog radnika u društvu nije na zavidnom nivou. Mi smo profesija koja je pod budnim okom 24 časova dnevno. Kontrolu, osim uprave, danonoćno sprovode i učenici i roditelji, kao i cjelokupna javnost. Nastavnik ni pod kojim uslovima ne smije da ima pad koncentracije u učionici, da ispolji nervozu usled bolesti, ekonomske situacije ili bilo kog razloga. On stalno mora da je nasmijan i da ima razumijevanje za bilo koju situaciju u učionici i van nje. Da ne pričam o slaboj opremljenosti škola informatičkom opremom. Živimo u doba interneta, 5 G mreža nam je na pragu, a nama je u većini škola kreda i tabla glavno sredstvo kojim treba da motivišemo učenike – kaže Božović.
Naglašava da najavljeno povećanje plata od 24 do 26 odsto nije beznačajno, ali to neće na duže staze popraviti naš ekonomski položaj.
– Prethodno povećanje od prošle godine nam je devalvirala inflacija tako da najavljeno povećanje u Sindikatu doživljavamo kao gašenje požara, a ne kao trajno rješavanje problema. Mislim da nam tek predstoje pregovori s Vladom oko povećanja plata. Podržavamo povećanje zarada univerzitetskim profesorima i ljekarima, ali naglašavamo da će biti ogroman jaz izmađu tih profesija i nas. Koeficijent ljekaru početniku bi bio 16, a profesoru 7,67. Dvostruko veći. Da ne pričam o specijalistima čija plata ne bi bila ispod 2.000 eura. Čak će i medicinske sestre imati značajno veću platu od nas. To je nedopustivo i to samo može da vodi ogromnom nezadovoljstvu prosvjetnih radnika, što može da bude pogubno za buduće generacije. Prosvjeta je decenijama zapostavljana od strane države i mi smo na margini društva. Dovoljno je napomenuti da je naša plata na nivou države sve do ove godine bila ispod prosjeka, čak nam je jedan predsjednik Vlade govorio da ništa ne proizvodimo. Samo što nije rekao da smo čisti trošak za državu. Često možete čuti komentare da malo radimo, da imamo velike odmore i da smo plaćeni više nego što treba. Građani zaboravljaju da smo mi ti koji školujemo buduće ljekare, inžinjere, sudije, pilote itd. i da od našeg rada zavisi budućnost same države. Ako mi ne razvijamo i forsiramo talente kod djece, proizvešćemo prosječne učenike koji će sjutra biti prosječni bankari, pravnici, doktori, koji ne mogu stvoriti dodatnu vrijednost – kaže Božović.
Navodi i da se nijesu žalili tokom pandemije.
– Gledali smo da na svaki način pomognemo djeci, kako preko onlajn nastave, tako i u učionici. Na žalost, usled korone, desetine naših kolega je podleglo koroni, a mnogi od njih su je zaradili u učionici. Međutim, nijednog trena nijesmo rekli da nećemo raditi naš posao i prenositi znanja na djecu. Tako ćemo nastaviti i u narednom periodu – poručuje Božović.