
Iz ministarstava finansija i zdravlja do danas nijesu odgovorili u kojim ustanovama su utvrđene zloupotrebe sa obračunom zarada za januar i februar ove godine, ko će odgovarati za malverzacije i za koliko je novca oštećen budzet na ovaj način. Ni na ponovljena pitanja nam nije odgovoreno da li su i protiv koga podnesene prijave. I u sindikatima potvrđuju da nadležna ministarstva zdravlja i finansija i socijalnog staranja i nakon dva mjeseca ćute o nezakonitim obračunima zarada u zdravstvenim ustanovama.
Predsjednik Sindikata zdravstva Vladimir Pavićević pozvao je zdravstvene vlasti da objave 1.000 najvećih zarada u zdravstvu u proteklom periodu. Prema podacima ovog Sindikata, pojedini doktori su primali više od 3.500 eura, a medicinske sestre i do 1.500.
Kako smo ranije objavili, Ministarstvo finansija i socijalnog staranja je utvrdilo da su zdravstvene ustanove mimo granskog kolektivnog ugovora, Zakona o budzetu i radu obračunavale radne sate za jedan broj zaposlenih za januar. U dopunskoj kontroli, sa čijim rezultatima su upoznali Ministarstvo zdravlja i Fond za zdravstveno osiguranje, uočeno je da kod određenog broja zaposlenih ukupan broj sati koji se dobija sabiranjem broja sati redovnog rada, prekovremnih noćnih sati, prekovremenih na dan državnih ili vjerskih praznika, broja prekovremenih noćnih sati tokom praznika, broja sati dežurstva od 24 i 16 sati, broja prazničnih tokom dežurstava, broj sati pripravnosti i bolovanja je izjednačen (744) ili čak i veći (775) od ukupnog broja sati u okviru januara mjeseca (31 h 24 č odnosno 734 časa). Iz ovog resora nijesu tada precizirali u kojim ustanovama su pronašli zloupotrebe.
Iz tužilaštva nam nijesu odgovarali na pitanja koja smo poslali 31. marta povodom prijave koju je podnio službenik u KCCG Slobodan Brajović, zbog sumnje o nezakonitim isplatama prekovremenih sati pojedinim zaposlenima. Protiv Brajovića je pokrenut disciplinski postupak nakon ove prijave.
Predsjednik Sindikata slobodnih radnika KCCG Milan Đurović kazao je za "Dan" da ni nakon dva mjeseca nijesu dobili odgovore iz Ministarstva finansija koliko sredstva je nezakonito isplaćeno i u kojim ustanovama i da li su podnijeli prijave povodom toga.
– U Sindikatu i dalje smatramo da je nedopustiv ovakav način obračuna i zarada i prekovremenog rada, ali i dopunskog rada i izaziva ozbiljno raslojavanje među zdravstvenim radnicima. Od MFSS smo tražili da nam odgovore šta su našli tokom kontrole, u kojim zdravstvenim ustanovama i da li su podnijeli prijave, međutim, odgovor još nijesmo dobili. Podržavamo predlog predsjednika Sindikata Vladimira Pavićevića da se javno objave 1.000 najvećih zarada u zdravstvu za prethodna dva ili tri mjeseca. Tražili smo odavno od menadzmenta Kliničkog centra da svaka glavna sestra ili tehničar ili rukovodilac službe javno na oglasnoj tabli postavi spisak svih koji su predviđeni za dopunski ili prekovremeni rad. Tražimo i da se poštuju sve stavke iz člana 64 Zakona o radu, da se ugovori o dopunskom radu unaprijed potpisuju i da u njima sve mora biti precizirano. Takođe, ugovori moraju biti dostupni za provjeru kako se ne bi dešavalo da pojedinci u isto vrijeme rade na dva različita mjesta što se dosad desilo u više navrata. Smatramo da se prekovremeni i dopunski rad u mnogim slučajevima koriste za koruptivno-ucjenjivačke radnje rukovodilaca pojedinih klinika ili službi i da se to radi na štetu budzeta i većine koja ih velikim bespoštednim radom zaslužuju – ističe Đurović.
Predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva Ljiljana Krivokapić kaže da ništa nije preduzeto da se utvrdi ko je odgovoran za kršenje propisa prilikom isplata prekovremenih.
– Nadležni ćute zbog obračuna, oštećeni se plaše, ostaje da sindikat provjerava tamo gdje više njih uloži prigovor. Juče smo smo imali republički odbor sindikata gdje se traži stavljanje van snage zakona da se doktori izmještaju iz Granskog kolektivnog ugovora, što je parlament usvojio na predlog potpredsjednice Skupštine Branke Bošnjak. To je diskriminacija. Bilo bi pravedno da ili svi budu obuhvaćeni Zakonom u zaradama u javnom sektoru ili svi da budu kao sada u kolektivnom ugovoru. Smatramo da će faliti para za plate. Tražićemo da se objave 1.000 najvećih zarada u zdravstvu jer očito neko je enormno primio a za druge nema sredstava. Takođe se dešava da direktori sada imaju manje koeficijente od ljekara, zbog čega dežuraju i primaju nadoknade za pripravnost i druge stavke što ne bi smjeli jer oni obavljaju funkciju menadzera ustanove – kazala je Krivokapićeva.