
Iz Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) je saopšteno da su 24. marta popunili sve termine za specijalističke preglede u julu, avgustu i septembru. Najopterećenije su ambulante za karidologiju, endokrinolgiju, gastroenterologiju i hematologiju i svi termini za preglede kod ovih specijalista su "planuli". Iz KCCG navode da je od 1. januara do 1. aprila 2022. godine, tokom kojih je bilo oko 60 radnih dana, za preglede u Kliničkom centru izdato skoro 86.000 uputa.
Na aprilskoj listi čekanja u KCCG nalazi se 1.146 građana. Prema podacima sa sajta KCCG, koje smo dan ranije objavili, najduže se čeka pregled kardiologa, kod kojih je prvi slobodan termin 20. oktobar ove godine. Kod oftalmologa je moguće dobiti termin tek od septembra, kao i kod urologa. Za endokrinologa, neurologa i gastroenterologa trenutno nema slobodnih termina.
– Osim toga, većina najtraženijih specijalističkih pregleda, za koje je Klinički centar Crne Gore otvorio termine 23. marta i to za jul, avgust i septembar, zakazani su u roku od 3 do 14 radnih dana. To znači da već krajem marta nije bilo više slobodnih termina kod naših specijalista i subspecijalista. U hematološkoj ambulanti za jul, avgust i septembar zakazano je 728 pacijenata, u endokrinološkoj 552, reumatološkoj 602, gastroentrološkoj 827 i kardiološkoj 2.727. S druge strane, informišemo javnost i da je od 1. januara do 1. aprila 2022. godine u Kliničkom centru Crne Gore urađeno oko 150.000 ambulantnih i hitnih pregleda, različitih dijagnostičkih procedura i prijema. Dakle, za oko 60 radnih dana u ovom periodu svakog dana smo, u prosjeku, pružili preko 2.100 različitih zdravstvenih usluga. U istom periodu, nažalost, na zakazani pregled nije došlo oko 40.000 pacijenata, što je oko četvrtine – ističu iz KCCG.
Iz KCCG objašnjavaju da u isto vrijeme interventne ambulante rade sve vrijeme i za hitne slučajeve ne postoji lista čekanja.
– Preko Urgentnog centra tokom 2021. godine zabilježeno je 75 hiljada prijema, a od 1. januara do 1. aprila 2022. godine preko 12 i po hiljada. Klinički centar Crne Gore je već danas na dobrom putu da ove godine uradi za oko trideset odsto više pregleda nego tokom 2021. godine. Tokom prošle godine urađeno je preko 450 hiljada pregleda što znači da ćemo ove godine, ako bude uslova da nastavimo ovim "udarničkim tempom", do 31. decembra pregledati, bukvalno, oko 600 hiljada ljudi. Podsjećamo, KCCG je jedina ustanova tercijarnog nivoa u zemlji sa oko 650 hiljada stanovnika, a kao bolnica je, s obzirom na rad i organizaciju ostalih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori, dužan da pruža zdravstvenu zaštitu stanovnicima Podgorice, Kolašina i Danilovgrada – navode iz Kliničkog centra.
Iz te ustanove kažu i da će ove godine dobiti 30 specijalista i još 16 subspecijalista.
– Prethodno je, tokom 2021. godine, u Klinički centar Crne Gore, iz privatnih i drugih javnih zdravstvenih ustanova iz zemlje i regiona, prešlo 11 uglednih i dokazanih ljekara. U KCCG je trenutno zaposleno oko 2.700 ljudi, od čega je oko 550 doktora medicine – dodaju iz KCCG.
Iz Demokratske partije socijalista (DPS) je saopšteno da je novi sistem elektronskog zakazivanja pregleda nazvan "Brže do ljekara" doživio potpuni debakl, stvarajući najduže liste čekanja u istoriji crnogorskog zdravstva.
– Specijalista je pod ogromnim pritiskom da udovolji zahtjevu pacijenta koji iz očaja koristi ovaj instrument uz obostrano nezadovoljstvo. Izabranom ljekaru je dopušteno da ne zakazuje kontrolne specijalističke preglede, već da to prepusti specijalisti. Specijalista to ne mora da učini i pacijent ponovo kruži od jedne do druge zdravstvene ustanove. U ovom lancu svi su nezadovoljni: i pacijent, i izabrani ljekar, i specijalista. Podsjećanja radi, u vrijeme prethodnog menadzmenta, u zdravstvenom sistemu najveći broj pregleda mogao se obaviti u roku od sedam dana, a najduže vrijeme čekanja na pregled specijaliste je rijetko prelazio mjesec dana – navode iz Komisije za zdravstvo DPS-a.