Основно државно тужилаштво у Подгорици формирало је предмет против руководилаца Службе за економско-финaнсијске послове Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) по кривичној пријави службеника те установе Слободана Брајовића због сумњи да су незаконито обрачунавали прековремене сате и тако оштетили буџет.
Након што је поднио кривичну пријаву против седам колега због сумње у злоупотребе приликом исплате прековремених сати, директорица Клиничког центра Љиљана Радуловић суспендовала је Брајовића јер је "починио тежу повреду – одбијање да извршава радне обавезе".
Брајовић је у пријави против руководиоца службе за финансије Љ.П. и шест њених сарадника навео да се сумња да су они у периоду од jуна до децембра прошле године у обрачунске листе за мjесечне зараде уносили неистините податке. Тиме jе Љ.П., како је навео у пријави, себи и осталим приjављеним, С.М., М.Ђ., Д.М., В.Г., М.Б. и С.А., прибавила противправну имовинску корист у засада непознатом износу, чиме jе нанесена штета буџету Клиничког центра.
Брајовић је за "Дан" казао да су службеници полиције за привредни криминал започели предистражне радње по његовој пријави и да су саслушали један број запослених.
– Према мојим сазнањима, саслушано је четворо руководилаца који су обухваћени кривичном пријавом. И ја сам позван у Центар безбједности, гдје сам дао изјаву поводом овог случаја. Предмет је формиран и води га тужилац Маја Јанковић. Како су ме информисале колеге, у ових неколико дана биће саслушани сви запослени који су обухваћени пријавом. Према мојим процјенама, проневјерили су више хиљада еура. Инспектору за привредни криминал сам саопштио да сам у септембру и октобру у комуникацији са колегама дошао до сазнања да један број службеника прима надокнаде на основу прековремених сати које нијесу остварили. Одлуком менаџмента КЦЦГ од октобра забрањено нам је да се задржавамо у службеним просторијама послије 15 часова и наложено нам је да све послове завршимо током радног времена. Није ми познато да је донесена писана одлука о допунском ангажовању службеника ван радног времена, што значи да су прековремени сати исплаћивани мимо закона – казао је Брајовић.
Он у приjави предлаже тужилаштву да, осим саслушања приjављених, изврши увид у пословну документациjу Клиничког центра, односно у обрачунске листе за наведени период, али и да саслуша директорицу КЦЦГ-а Љиљану Радуловић и као свjедока шефицу рачуноводства у тоj здравственоj установи Милицу Зековић, као и радницу на одржавању чистоће коjоj jе, како наводи, повjерен задатак да опомиње запослене да након 15 сати ниjе дозвољено задржавање у службеним просториjама и да обавjештава менаџмент ако неко од запослених остане у тим просториjама након радног времена.
Браjовић је поновио да се приjе подношења кривичне приjаве Основном државном тужилаштву 10. децембра прошле године обратио дописом директорици Љиљани Радуловић, у коjем jу jе упознао са своjим сумњама.
– Нијесам једини који се обраћао менаџменту и указивао на проблеме у раду и кршење закона у установи. Већину пријава актуелна управа неће ни да разматра, док се експресно воде дисциплински поступци против радника који нијесу лојални и који им не одговарају – тврди Брајовић.
Из Синдиката слободних радника Клиничког центра, чиjи jе секретар Браjовић, прекjуче jе саопштено да "директорица Радуловић спроводи класичне комунистичке чистке над неподобним и другачиjе мислећим члановима свог колектива, што ниjе радио ни ДПС у годинама своjе наjвеће снаге и политичког монопола".
Они подсjећаjу да jе Браjовић почетком jануара предводио протесте због потписивања гранског колективног уговора коjим се половина запослених у здравству – немедицински кадар – "брутално дискриминише" због неравномjерног повећања зарада.